APRC National Capital Rally Canberra: Ole Christian Veiby vyhrál před Gauravem Gillem pro tým MRF ŠKODA

› Tým MRF ŠKODA slaví letošní druhé dvojité vítězství v Asijsko-pacifickém šampionátu APRC (FIA Asia Pacific Rally Championship)
› Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermœn překonali dvojnásobné vítěze šampionátu APRC Gaurava Gilla se spolujezcem Stéphanem Prévotem
› Vozy ŠKODA FABIA R5 týmu MRF vedly od startu do cíle

Canberra/Austrálie, 28. května 2017 – Druhá rally Asijsko-pacifického šampionátu v letošním roce a opět stejný scénář: posádky týmu MRF ŠKODA Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermœn (N/N) a Gaurav Gill/Stéphane Prévot (IND/B) bojovali od začátku soutěže o vítězství. Již během prvního dne si posádky týmu MRF vyměnily několikrát pozice. Od druhé etapy se OC Veiby svému protivníkovi vzdálil a dojel si pro své první vítězství v Asijsko-pacifickém šampionátu (APRC).

Druhé kolo Asijsko-pacifického šampionátu APRC (FIA Asia-Pacific Rally Championship) v sezóně 2017 se konalo v okolí hlavního města Austrálie Canberry, přibližně 300 kilometrů severozápadně od Sydney. Pro tým MRF ŠKODA, stejně jako pro Gaurava Gilla a Ole Christiana Veibyho, byla účast na této rally novou zkušeností. V minulosti se totiž australská rally jela v Queenslandu. Její přesunutí do Canberry tedy zajistilo, že byla pro každého z pilotů novinkou bez možnosti čerpat z předchozích zkušeností.

ŠKODA FABIA R5 byla ale jako vždy dokonale připravena pro souboj obou pilotů v neznámém prostředí a na neznámých tratích. Úřadující šampion Gaurav Gill byl nejrychlejší v úvodní zkoušce, avšak Ole Christian Veiby zajel nejrychlejší čas hned ve druhém měřeném úseku. Vedení si několikrát vyměnili, nakonec první den Gill zajel čtyři nejrychlejší časy a Veiby tři. V cíli první etapy byl ale první Veiby s minimálním náskokem jedenácti sekund. Gill měl během prvního dne malou netěsnost v mezichladiči stlačeného vzduchu, což mu zřejmě ubíralo trochu výkonu, také nebyl zcela spokojený s nastavením svého vozu. Veiby ale byl opravdu šťastný: „Musím říci, že dnešek byl skutečně senzační a moc jsem si ho užil. Vše sice nebylo ideální, na konci etapy jsem měl malý defekt, ale jinak šlo všechno skvěle.“

Gaurav Gill se spolujezdcem Stéphanem Prévotem provedli na svém voze ŠKODA FABIA R5 několik změn v nastavení, nicméně nebyly to změny správným směrem, takže nebyli schopni bojovat o vítězství. Na zbývajících pěti rychlostních zkouškách (speciální zkouška číslo 13 byla z důvodu zničené trati po nepříznivém počasí zrušena) zajela posádka Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermœn tři nejrychlejší časy a vyhrála svoji první rally šampionátu APRC.

V cíli v Canbeře slavil Ole Christian Veiby vítězství: „Po naší smůle během první rallye APRC na Novém Zélandu jsem rád, že se nám podařilo v Austrálii zvítězit. Děkuji týmu MRF, že mi připravili tak fantastický vůz, jakým je ŠKODA FABIA R5. Jela spolehlivě a fungovala jako hodinky,“ dodává Veiby.

Po dvou kolech šampionátu APRC vede Ole Christian Veiby v celkovém pořadí nad svým týmovým kolegou Gauravem Gillem. Z logistických důvodů se nebude konat plánovaná třetí rallye šampionátu APRC v Číně. Třetím podnikem tak bude srpnová rallye v okolí malajsijského města Johor Bahru.

Celkové výsledky National Capital Rally v Austrálii, 2. soutěž šampionátu FIA Asia-Pacific Championship (APRC)

Číslo dne: 11
ŠKODA FABIA R5 v roce 2017 vyhrála všechny podniky World Rally Championship/WRC 2 (6), českého šampionátu MČR (3) a Asijsko-pacifického šampionátu ACPR (2), kterých se zúčastnila. Je jich celkem 11.