Argentinská rally: Jezdec ŠKODA Pontus Tidemand zvítězil a vede mistrovství světa kategorie WRC 2

› Úřadující mistři světa kategorie WRC 2 Pontus Tidemand a Jonas Andersson s vozem ŠKODA FABIA R5 se svým druhým vítězstvím v letošní sezóně dostali do čela šampionátu
› 17letý Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem vyjeli z trati a z prvního místa kategorie WRC 2 museli odstoupit
› Posádky ŠKODA pokračují ve své dominanci v kategorii WRC 2, letos již vyhrály čtyři z pěti soutěží, Tidemandovi a Kopeckému patří první dvě místa celkového hodnocení
› Juniorský pilot ŠKODA Ole Christian Veiby se spolujezdcem Stigem Runem Skjaermœnem v Argentině nebyli zapsáni do kategorie WRC 2, ve třídě RC 2 dojeli na druhém místě.

Villa Carlos Paz, 29. dubna 2018 – Úřadující mistři světa kategorie WRC 2 Pontus Tidemand/Jonas Andersson (S/S) zopakovali na Argentinské rally, pátém kole letošního mistrovství světa v rally, své loňské vítězství. Švédská dvojice se tak dostala do čela průběžné klasifikace před Jana Kopeckého, který v Argentině nestartoval. Tovární posádky Tidemand/Andersson a Rovanperä/Halttunen (FIN/FIN) nastupovaly do posledního dne rally na prvních dvou místech. Na konci předposlední zkoušky ale Rovanperä vyletěl z trati. Zásluhou vysokého bezpečnostního standardu vozu ŠKODA FABIA R5 ale zůstala posádka nezraněna, nicméně musela ze soutěže odstoupit. Norská dvojice Ole Christian Veiby a Stig Rune Skjaermœn, která byla juniorskou posádkou ŠKODA, zásluhou vynikající jízdy skončila ve třídě RC 2, jejíž součástí je WRC 2, na druhém místě.

Poslední den čekaly na posádky tři rychlostní zkoušky s celkovou délkou 55,27 km. Pontus Tidemand s Jonasem Anderssonem dělali vše, aby dostihli své mladé týmové kolegy z Finska. Zásluhou svého mimořádného nasazení v úvodní rychlostní zkoušce „El Condor“ byli o 13,3 s rychlejší než duo Rovanperä/Halttunen a stlačili svoji ztrátu na pouhých 9,9 sekundy. Těsně před koncem předposlední zkoušky ale finští mladíci vylétli z trati. Vysoký bezpečnostní standard vozu ŠKODA FABIA R5 zajistil, že naštěstí vyvázli bez zranění.

Pontus Tidemand se tak dostal na první pozici v kategorii WRC 2, kterou opatrnou jízdou s velkým náskokem udržel až do cíle. Tímto výsledkem se švédská posádka dostala na první místo také v celkovém hodnocení kategorie WRC 2. „Je mi líto Kalleho. Měli jsme těsný souboj a já se vždy striktně držel instrukcí týmu. Věřil jsem své rychlosti, ale nechci vyhrávat tímto způsobem,“ řekl v cíli Tidemand.

Po dvou sobotních defektech se juniorský jezdec ŠKODA O.C. Veiby rychlým časem na první nedělní rychlostní zkoušce dostal na třetí pozici, nakonec Nor dojel na druhém místě ve třídě RC 2.

Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek komentuje: „Nehody jsou součástí hry. Naštěstí jsou bezpečnostní standardy moderních rallyových vozů, jako je ŠKODA FABIA R5, extrémně vysoké. Kalle a Jonne díky tomu z nehody vyvázli bez zranění. Nicméně i tak bych chtěl poděkovat oběma továrním posádkám za mimořádné výkony, které podávaly. Také celý tým ŠKODA Motorsport odvedl excelentní práci.“

Celkové výsledky Argentinské rally (WRC 2)

1. Tidemand/Andersson (S/S), ŠKODA FABIA R5, 3.55:44,7 h
2. Greensmith/Parry (GB/GB), Ford Fiesta R5, +7:39,1 min
3. Heller/Olmos (CHL/ARG), Ford Fiesta R5, +9:02,9 min
4. Dominguez/Galindo (MEX/MEX), Hyundai i20 R5, + 15:49,6 min
5. Solans/Ibanez (ESP/ESP), Ford Fiesta R5, +37:43,9 min

Aktuální pořadí mistrovství světa v kategorii WRC 2 (po 5. ze 13 kol)

1. Tidemand (S), ŠKODA 68 bodů
2. Kopecký (CZ), ŠKODA 50 bodů
3. Greensmith (GB), Ford 36 bodů
4. Heller (CHL), Ford 30 bodů
4. Katsuta (JP), Ford 29 bodů

Číslo dne: 18
Všech 18 rychlostních zkoušek Argentinské rally vyhrály v kategorii WRC 2 posádky s vozy ŠKODA FABIA R5.