Český šampion Kopecký a ŠKODA Motorsport vedou Francouzskou rally (WRC 2) – Veiby třetí

› Po prvním dni čtvrtého kola mistrovství světa, Francouzské rally na Korsice, Jan Kopecký se spolujezdcem Pavlem Dreslerem ve voze ŠKODA FABIA R5 vedou v kategorii WRC 2
› Jejich týmoví kolegové Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermœn dokončili první etapu na třetím místě v kategorii WRC 2
› Šéf ŠKODA Motorsport: „Mám radost, že naše zdokonalená ŠKODA FABIA R5 byla, stejně jako naši jezdci, spolehlivá a rychlá. Jan i O.C. podávají na této těžké soutěži vynikající výkony.“

Bastia, 6. dubna 2018 – Tovární posádka ŠKODA Motorsport ve složení Jan Kopecký (CZ) a Pavel Dresler (CZ) se již po první rychlostní zkoušce ujala vedení v kategorii WRC 2 Francouzské rally na Korsice a toto postavení si udržela až do cíle první etapy v Bastii. Během čtvrtého podniku letošní sezóny mistrovství světa FIA World Rally Championship mladá norská posádka Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermœn (N/N) udělala dvakrát hodiny a ztratila tak určitý čas, i tak ale udržela třetí místo.

Úvodní páteční rychlostní zkouška Francouzské rally na Korsice měřila téměř 50 kilometrů a spojovala města La Porta a Valle de Rostino na severovýchodě ostrova nekonečnou sérií zatáček, mezi nimiž téměř chyběly rovinky. Intenzivní středeční deště jen krátce před začátkem rally znečistily asfalt rychlostních zkoušek, v některých zatáčkách byly dokonce ještě kaluže vody. Závodní tratě proto byly nepředvídatelné. „I když podmínky na první rychlostní zkoušce byly velmi náročné, skončila pro nás velmi dobře. Na několika místech tekla přes silnici voda, která zde nebyla v okamžiku, kdy jsme si dělali poznámky. A protože máme zakázáno používat traťové špióny těsně před tím, než vyjedeme na trať, byly některé zatáčky nepředvídatelné. Byl jsem proto velmi opatrný,“ shrnul své účinkování Kopecký. I tak byl ale tovární pilot ŠKODA na úvodní rychlostní zkoušce nejrychlejší, a dostal se tak okamžitě na první místo ve své kategorii.

Zatímco někteří soupeři měli technické potíže nebo skončili mimo trať, oba tovární týmy ŠKODA se jako vždy těšily ze spolehlivosti jejich vozu ŠKODA FABIA R5. „V jedné z vraceček první rychlostní zkoušky jsem udělal hodiny. Na některých místech bylo příliš mnoho bláta a vody, takže se přilnavost neustále měnila. Proto jsem zvolil obezřetnou strategii,“ řekl Ole Christian Veiby, který po prvním dni skončil na třetím místě v hodnocení kategorie WRC 2.

Po poledním servisu bylo na programu opakování dvou dopoledních rychlostních zkoušek. Jan Kopecký se svým vozem ŠKODA FABIA R5 zajel další nejrychlejší čas, zvětšil svůj náskok a po čtyřech pátečních rychlostních zkouškách byl se svým výkonem spokojený: „Odpoledne to bylo mnohem lepší, povrch byl sušší a já mohl jet rychleji.“ Týmový kolega Veiby zaznamenal další přetočení, ale i tak udržel třetí pozici ve své kategorii.

Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek byl s průběhem prvního dne rally spokojený: „Tyto zatáčkovité silnice jsou skutečně náročným testem pro posádky a jejich stroje. Jsem šťastný, že naše zdokonalená ŠKODA FABIA R5 byla, stejně jako naši jezdci, spolehlivá a rychlá. Jan opět prokázal svoji rychlost na asfaltovém povrchu a O.C. se na každém kilometru korsické rally učil,“ řekl Hrabánek.

Sobota bude nejdelší etapou Francouzské rally na Korsice. Pro posádky je připraveno šest rychlostních zkoušek s celkovou délkou více než 136 kilometrů.

Průběžné pořadí Francouzské rally na Korsice po 1. dni (WRC 2)

Číslo dne: 49
Již první rychlostní zkouška první etapy Francouzské rally na Korsice měřila více než 49 kilometrů a vedla z La Porta do Valle de Rostino. Pilot týmu ŠKODA Motorsport Jan Kopecký zajel nejrychlejší čas v kategorii WRC 2