Galavečer FIA ve Vídni: Posádka značky ŠKODA Lappi/Ferm převzala v Hofburgu své trofeje pro mistry světa

› Historický triumf: Esapekka Lappi a Janne Ferm dostali poháry pro jezdce a spolujezdce za vítězství ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2)
› Úspěšný rok: ŠKODA vyhrála také kontinentální mistrovství v Jižní Americe a asijsko-pacifickém prostoru, na Středním východě a získala devět národních titulů
› Christian Strube: „Četné národní a mezinárodní tituly a vítězství ukazují, že jsme vůz ŠKODA FABIA R5 vyvinuli ve skutečně vítězný vůz.“

Mladá Boleslav/Vídeň, 2. prosince 2016 – Korunovace ve vídeňském Hofburgu: Za účasti světové elity motoristického sportu byla tovární posádka značky ŠKODA Esapekka Lappi/Janne Ferm vyhlášena mistry světa. „Létající Finové“ převzali na slavnostním galavečeru Světové automobilové federace FIA poháry pro držitele titulu v hodnocení jezdců a spolujezdců ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2). Piloti značky ŠKODA Gustavo Saba a Gaurav Gill vyhráli s vítězným vozem ŠKODA FABIA R5 také kontinentální mistrovství v Jižní Americe a v asijsko-pacifickém prostoru. Násir Al-Attíja triumfoval v Middle East Rally Championship (MERC) a značka navíc získala devět národních titulů. Rok 2016 tak byl jedním z nejúspěšnějších ve 115leté historii ŠKODA Motorsport.

„Četné národní a mezinárodní tituly a vítězství ukazují, že jsme vůz ŠKODA FABIA R5 vyvinuli ve skutečně vítězný vůz. Celý tým automobilky ŠKODA je hrdý na mimořádné úspěchy týmu ŠKODA Motorsport,“ říká Christian Strube, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO zodpovědný za Technický vývoj.

„Historicky prvním titulem ve WRC 2 pro značku ŠKODA jsme přepsali historii. Trofeje jsou krásným důkazem kvality vozu ŠKODA FABIA R5 a jeho posádek,“ říká šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek a dodává: „Nechceme ale usnout na vavřínech, nýbrž tvrdě pracovat pro budoucí úspěch.“ Tovární posádka ŠKODA se i v roce 2017 zúčastní vybraných podniků FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2).

Na galavečeru ve Vídni, kde byli oceněni i mistři světa v jiných disciplínách FIA, jako je formule 1, mistrovství světa v maratonských soutěžích nebo mistrovství světa cestovních vozů, byli ve středu pozornosti také Esapekka Lappi a Janne Ferm. Dva týdny po jejich triumfu na Australské rally převzala tovární posádka poháry jako odměnu za vynikající sezónu, v níž ze sedmi startů ve WRC 2 čtyřikrát vyhrála. Celkem vyhrál vůz ŠKODA FABIA R5 v roce 2016 deset ze 13 podniků WRC 2.

„Měli jsme k dispozici vynikající auto,“ říká Esapekka Lappi. „Velký dík patří týmu ŠKODA Motorsport, který svou grandiózní prací položil základní kámen pro velký úspěch naší kariéry. Máme skutečně veškeré důvody k oslavě,“ pokračuje Esapekka Lappi. 25letý Fin tak titulem mistra světa korunoval čtyři roky svého působení v týmu ŠKODA Motorsport, během nichž již v r. 2014 získal titul mistra Evropy. Zisk titulu ve WRC 2 je pro značku ŠKODA dalším milníkem: v r. 2011 vyhrál Juho Hänninen s vozem ŠKODA FABIA SUPER 2000 sérii S-WRC, předchůdce WRC 2.

Značka ŠKODA v r. 2016 opanovala také dvě prestižní kontinentální mistrovství. Gustavo Saba/Fernando Mussano si s vozem ŠKODA FABIA R5 zajistili pohár pro vítěze ve FIA Codasur mistrovství Jižní Ameriky v rally. Gaurav Gill získal se špičkovým speciálem ŠKODA předčasně pátý titul za sebou ve FIA Asijsko-pacifickém mistrovství v rally (APRC). Poslední podnik se koná tento víkend v Indii. Také Násir Al-Attíja jako rallyový šampion Středního východu věří vozu ŠKODA FABIA R5.

Na druhém místě v celkové klasifikaci APRC je Fabian Kreim, který poprvé získal národní mistrovský titul v rally v Německu a zajistil si tak jeden z devíti národních titulů, které byly získány s vozem ŠKODA FABIA R5. V českém mistrovství v rally (MČR) si podruhé za sebou zajistila titul tovární posádka ŠKODA Jan Kopecký/Pavel Dresler a po deseti startech od premiéry vozu ŠKODA FABIA R5 nebyla poražena. V Belgii triumfoval v národním mistrovství počtvrté za sebou „Fast“ Freddy Loix, legenda rally, a poté oznámil svůj odchod z rallyového sportu. Rovněž mimořádně pozoruhodný byl titul, který získal Kalle Rovanperä a stal se tak v 16 letech nejmladším šampionem v rally v historii Lotyšska.

Dalšími národními mistry s vozem ŠKODA FABIA R5 jsou: Norbert Herczig (Maďarsko), Pavel Valoušek (Slovensko), Esben Hegelund (Dánsko), Desi Henry (Irsko/National Forest Championship) a Sylvain Michel (Francie/asfalt). V Paraguayi svedli při finále sezóny souboj o pohár pro vítěze piloti vozu ŠKODA FABIA R5 Gustavo Saba a Didier Arias. Zákaznický program značky ŠKODA je vynikajícím úspěchem: bylo prodáno více než 80 špičkových soutěžních vozů soukromým týmům po celém světě.