Mexická rally: Tidemand zvítězil ve WRC 2 a je v čele mistrovství světa; Rovanperä podal skvělý výkon

› Pontus Tidemand se spolujezdcem Jonasem Anderssonem vítězstvím v Mexické rally převzali s vozem ŠKODA FABIA R5 průběžné vedení mistrovství světa v kategorii WRC 2
› Úřadující mistr světa Tidemand vyhrál svoji 9. rally a je tak nejúspěšnějším jezdcem kategorie WRC 2
› Týmoví kolegové Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen podali v Mexiku vynikající výkon, když ve své kategorii zaznamenali na náročných šotolinových zkouškách pět nejrychlejších časů
› Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Gratulace Pontusovi i Kallemu, že na všech zkouškách Mexické rally zajeli v kategorii WRC 2 nejrychlejší časy a potvrdili tak rychlost a spolehlivost vozu ŠKODA FABIA R5.“

León/Mexiko, 12. března 2018 – Tovární posádka týmu ŠKODA ve složení Pontus Tidemand/Jonas Andersson (S/S) zcela dominantním způsobem zvítězila s vozem ŠKODA FABIA R5 v kategorii WRC 2 Mexickou rally (Rally Guanajuato Mexico) a dojela na 7. místě celkové klasifikace. Tento triumf byl devátým vítězstvím Pontuse Tidemanda v kategorii WRC 2 mistrovství světa a posunul jej v dané kategorii do průběžného vedení letošního šampionátu. Jeho týmoví kolegové Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen (FIN/FIN) se po odstoupení na druhé rychlostní zkoušce mohli podle regulí Rally 2 zúčastnit sobotních a nedělních rychlostních zkoušek. Během těchto dvou dnů zajeli pět nejrychlejších časů, skončili na 5. místě v kategorii WRC 2 a získali tak první body do hodnocení mistrovství světa.

Úřadující mistři světa kategorie WRC 2 Pontus Tidemand a Jonas Andersson s vozem ŠKODA FABIA R5 prokázali na náročných šotolinových zkouškách třetího kola letošní sezóny v Mexické rally rychlost a spolehlivost. Bezchybnou jízdou vedli od startu až do cíle a na celkem 22 rychlostních zkouškách zajeli v 17 případech nejrychlejší čas. Tím zopakovali své vítězství z minulého roku.

Jejich ŠKODA FABIA R5 byla na náročné podmínky v Mexiku skvěle připravena. Závodní motory se musely vypořádat s teplotami nad 30 stupňů Celsia a současně také s extrémními nadmořskými výškami. Nejvyšší místo celé rally se nacházelo 2737 metrů nad mořem. Základem úspěchu proto bylo zvolení správné mapy řídicí jednotky motoru, protože řídký vzduch v těchto výškách znamená snížení výkonu o více než 20 procent. Zatímco mnoho jiných týmů se s náročnými podmínkami trápilo, vozy ŠKODA FABIA R5 šlapaly doslova jako hodinky. Vítězstvím se švédská posádka dostala také do čela průběžného pořadí v kategorii WRC 2 mistrovství světa. Pontus Tidemand se již zúčastnil 24 rally v kategorii WRC 2 a z tohoto počtu dokončil 19 z nich na stupních vítězů a v devíti zvítězil. Tím je celkově nejúspěšnějším jezdcem kategorie WRC 2.

V neděli, která byla posledním dnem rally, zajel Tidemand další dva nejrychlejší časy. Celkem tak zvítězil v 17 rychlostních zkouškách, k nimž přidal pět nejrychlejší časů jeho týmový kolega Kalle Rovanperä. „Musím celému týmu poděkovat za vynikající podporu. Má ŠKODA FABIA R5 byla opravdu fantastická a její řízení bylo na těchto šotolinových cestách skutečným potěšením,“ řekl v cíli Tidemand.

Jeho týmoví kolegové Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen mohli podle regulí Rally 2 v sobotu a v neděli znovu nastoupit do soutěže poté, co ve druhé rychlostní zkoušce trefili kámen na trati a odstoupili.

Kalle Rovanperä byl nadšený z toho, že dokončil svoji první rally v pozici továrního pilota ŠKODA a zajel přitom na pěti zkouškách nejrychlejší časy. „Je škoda, že jsme na druhé zkoušce měli tento incident, ale jsem rád, že se týmu podařilo můj vůz opravit tak dobře, že jsem mohl v sobotu a v neděli opět nastoupit do soutěže a získávat tak cenné zkušenosti v mistrovství světa. V dalších podnicích šampionátu budu těžit ze zkušeností, které jsem získal zde v Mexiku,“ komentoval svůj výkon 17letý Rovanperä.

„Gratulace Pontusovi i Kallemu, že na všech zkouškách Mexické rally zajeli v kategorii WRC 2 nejrychlejší časy a potvrdili tak rychlost a spolehlivost vozu ŠKODA FABIA R5,“ shrnuje účast týmu šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek na stupních vítězů Mexické rally ve městě León, které je pátou největší metropolí Mexika, situovanou přibližně 400 kilometrů severozápadně od hlavního města Mexico City.

Celkové výsledky Mexické rally (WRC 2)

1. Tidemand/Andersson (S/S), ŠKODA FABIA R5, 4:04.32,7 h
2. Greensmith/Parry (GB/GB), Ford Fiesta R5, +6.44,6 min
3. Heller/Olmos (RCH/RA), Ford Fiesta R5, +13.53,4 min
4. Bulacia Wilkinson/Mussano (BOL/RA), Ford Fiesta R5, +22.45,9 min
5. Rovanperä/Halttunen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA R5, +1:02.54,1 h

Aktuální pořadí mistrovství světa v kategorii WRC 2 (po 3. ze 13 kol)

1. Tidemand (ŠKODA), 43 bodů
2. Kopecký (ŠKODA) a Katsuta (Ford), 25 bodů
4. Greensmith (Ford) a Sciessere (Citroën), 18 bodů

Číslo dne: 7
Tovární jezdec týmu ŠKODA Pontus Tidemand na Mexické rally vybojoval nejen jednoznačné vítězství v kategorii WRC 2, ale současně skončil na 7. místě v celkové klasifikaci.