Polská rally: ŠKODA drží první dvě místa ve WRC 2

› Tovární jezdci Esapekka Lappi a Pontus Tidemand vstupují do finálového dne Polské rally jako vedoucí jezdci WRC 2
› Lappi: „Podařilo se nám závod kontrolovat“
› 29,20 km od prvního vítězství v mistrovství světa s vozem Fabia R5

Mikolajki 4. července 2015 – ŠKODA vstupuje do finálového dne Rally Polsko na prvním a druhém místě. Tovární posádky Esapekka Lappi/Janne Ferm a Pontus Tidemand/Emil Axelsson udržely v horku nervy na uzdě a obhájily v sobotu své přední pozice na podniku mistrovství světa FIA v rally (WRC 2). Pouze závěrečných 29,20 km rychlostních zkoušek v neděli dělí značku ŠKODA od prvního vítězství v mistrovství světa s novým vozem Fabia R5.

„S náskokem v zádech jsme na to nemuseli tlačit. Podařilo se nám závod kontrolovat. Vše dobře fungovalo, především naše Fabia R5 byla opět perfektní,“ komentoval aktuální situaci mistr Evropy Esapekka Lappi. V pátek se tento Fin stal s pěti nejrychlejšími časy z osmi zkoušek pilotem dne. V sobotu převzal roli hlavního představitele v oblasti Mazurských jezer jeho týmový kolega Pontus Tidemand, který zajel pět nejlepších časů ve WRC 2.

Zkoušky číslo 11 až 13 na rychlých šotolinových tratích kolem překrásných jezer vyhrála vedoucí posádka asijsko-pacifického šampionátu (APRC) vždy před Lappim. Zkoušku 14 „Mazury 2“ pořadatelé z bezpečnostních důvodů zrušili, protože trať blokovalo příliš mnoho fanoušků. Po nucené pauze duel posádek ŠKODA pokračoval s jedním nejlepším časem pro Lappiho i Tidemanda. Při závěrečné rychlostní zkoušce na stadionu pak byl Tidemand o zanedbatelnou desetinu sekundy rychlejší než jeho týmový kolega Lappi.

„Provedli jsme pár změn v nastavení a s vozem jsme si pak skvěle rozuměli,“ komentoval den Tidemand. „Tak se nám podařilo tu a tam najet na Esapekku pár sekund. Ale náskok, který si vyjel v pátek, je prostě příliš velký.“ Lappi vstoupí do rychlostní zkoušky Baranowo, která se v neděli jede dvakrát, s komfortním náskokem 37,7 s. „Prostě musíme v tomto horku i nadále zachovat chladnou hlavu,“ řekl Lappi.

Pak bude jasné, zda značka ŠKODA po třech umístěních na stupních vítězů z dosavadních dvou startů v mistrovství světa oslaví první vítězství s vozem Fabia R5 v kategorii WRC 2. Lappi/Ferm Rally Polsko vyhráli již v roce 2012.

Nový vůz Fabia R5 je mezitím úspěšný i jinde. Při Dolnosaské rally, sedmém podniku německého mistrovství v rally (DRM), oslavili piloti týmu ŠKODA AUTO Deutschland Fabian Kreim a Mark Wallenwein druhé „double“ po sobě s vozem ŠKODA Fabia R5.

Číslo dne pro Rally Polsko: 13

Z dosavadních 16 rychlostních zkoušek na Rally Polsko vyhrál tým ŠKODA Motorsport s vozem R5 13 RZ v klasifikaci WRC 2. Sedmkrát byl nejrychlejším pilotem Pontus Tidemand, šestkrát byl na prvním místě vedoucí jezdec Esapekka Lappi.