Portugalská rally: Jezdec ŠKODA Pontus Tidemand se prodral na první místo (WRC 2) – Nordgren šestý

› Po pátečním zdržení, které způsobily dva defekty, se mistři světa kategorie WRC 2 Pontus Tidemand/Jonas Andersson s vozem ŠKODA FABIA R5 probojovali až do vedení
› Juniorská posádka ŠKODA Juuso Nordgren/Tapio Suominen se i přes další dva defekty posunuli na šesté místo v kategorii WRC 2
› Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Pontus mě ohromil svým výkonem během nejdelšího dne rally.“

Matosinhos, 19. května 2018 – Úřadující mistři světa kategorie WRC 2 Pontus Tidemand/Jonas Andersson (S/S) se během soboty doslova prodrali ze šesté pozice, zaviněné dvojicí pátečních defektů, na první místo v kategorii WRC 2 Portugalské rally (17. 5.–20. 5. 2018), která je šestým podnikem letošní sezóny mistrovství světa. Jejich finští týmoví kolegové, jedoucí také s vozem ŠKODA FABIA R5, Juuso Nordgren/Tapio Suominen, se po podobné páteční smůle posunovali pořadím dopředu, ale na posledních dvou sobotních rychlostních zkouškách je postihly další dva defekty, které je odsunuly na šestou pozici v rámci kategorie WRC 2.

Úvodní páteční etapa Portugalské rally byla jednou z vůbec nejtěžších v moderní historii mistrovství světa (FIA World Rally Championship). Náročnost, s níž se musely posádky během celého dne vypořádat, dokazuje rekordní množství defektů a skutečnost, že do cíle v Matosinhos nedaleko Porta dojelo pouze osm posádek kategorie WRC. Také posádky Pontus Tidemand/Jonas Andersson a Juuso Nordgren/Tapio Suominen týmu ŠKODA zastihly potíže v podobě dvou defektů u každé z nich. Jinak ale vozy ŠKODA FABIA R5 opět prokázaly svoji robustnost. Do nejdelší sobotní etapy startovali Pontus Tidemand a Jonas Andersson z páté pozice, Juuso Nordgren a Tapio Suominen z devátého místa v kategorii WRC 2. Na posádky čekalo téměř 155 km rozdělených do šesti rychlostních zkoušek, které se jely na kombinaci písku, kamení a při druhých jízdách i vyjetých kolejí.

Jezdci ŠKODA vystartovali do sobotní etapy skvěle. Tidemand byl nejrychlejší a posunul se na čtvrté místo, zatímco jeho týmový kolega Nordgren byl druhý nejrychlejší. Švédský mistr světa kategorie WRC 2 tím zahájil svůj průlet startovním polem své kategorie, zajel další dva nejrychlejší časy a před poledním servisem v Matosinhos se posunul na druhé místo. Nordgren byl na nejdelší rychlostní zkoušce rally, 37 kilometrů měřící Amarante, třetí nejrychlejší, a tím se dostal na sedmé místo v kategorii WRC 2. Po poledním servisu si Pontus Tidemand připsal další sérii nejrychlejších časů, kterou zakončil při opakovaném průjezdu zkoušky Amarante. Tím se dostal do vedení průběžného pořadí kategorie WRC 2. Vynikající výsledek zaznamenal také Lukas Pieniazek, který se na konci soboty se svým privátně nasazeným vozem ŠKODA FABIA R5 umístil na druhém místě.

Juusa Nordgrena postihly na posledních dvou rychlostních zkouškách dva defekty, ale přesto skončil v kategorii WRC 2 na šestém místě. „Pontus mě ohromil svým výkonem během nejdelšího dne Portugalské rally. Nyní má vynikající pozici k tomu, aby zde vybojoval hattrick. Je mi líto Juusa, ale smůla, jako je tato, je také součástí získávání zkušeností mladých jezdců,“ komentoval šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek.

Na neděli (20. května) je připravena spektakulární smyčka Fafe, která je rozdělena na pět rychlostních zkoušek a jede se na hladkých šotolinových cestách. Její součástí je také známý skok, který je divácky nejatraktivnějším místem. Vítězná posádka stane na stupních vítězů v neděli v 15:45 místního času v Matosinhos v blízkosti centra města Porto.

Číslo dne: 6
Během sobotní etapy Portugalské rally zajeli Pontus Tidemand a Jonas Andersson všech šest nejrychlejších časů.