Portugalská rally: Pontus Tidemand získal pro tým ŠKODA hattrick a zvýšil vedení v mistrovství světa

› Po sezónách 2016 a 2017 dovezli mistři světa Pontus Tidemand a Jonas Andersson vůz ŠKODA FABIA R5 na Portugalské rally k třetímu vítězství v řadě v kategorii WRC 2
› Při svém prvním účinkování na Portugalské rally ukázala juniorská tovární posádka ŠKODA Juuso Nordgren/Tapio Suominen zlepšující se výkonnost, i přes defekty dojela v kategorii WRC 2 na šestém místě
› Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Díky třetímu vítězství v sezóně má Pontus nyní velmi dobrou pozici k obhajobě svého titulu.“

Matosinhos, 20. května 2018 – Posádka Pontus Tidemand a Jonas Andersson (S/S) s vozem ŠKODA FABIA R5 vyhrála v kategorii WRC 2 potřetí za sebou Portugalskou rally. V šestém kole mistrovství světa FIA World Rally Championship 2018 úřadující mistři světa kategorie WRC 2 vybojovali své třetí vítězství v letošním ročníku a zvýšili svůj náskok ve vedení celkového pořadí. Jejich nejbližšími soupeři jsou aktuálně jejich týmoví kolegové Jan Kopecký se spolujezdcem Pavlem Dreslerem. Ti se Portugalské rally neúčastnili, protože ve stejném termínu vyhráli Rally Český Krumlov, která je třetím kolem mistrovství České republiky. V Portugalsku ale startovala mladá finská posádka ve složení Juuso Nordgren/Tapio Suominen, která i přes „rekordních“ pět defektů ukázala, že se dokáže učit, a v kategorii WRC 2 skončila na šestém místě.

Během Portugalské rally 2018 tovární posádky týmu ŠKODA zažily vzestupy i pády. Po dvou defektech během páteční etapy se mistři světa kategorie WRC 2 Pontus Tidemand a Jonas Andersson museli začít prodírat startovním polem. V sobotu se z pátého místa posunuli v kategorii WRC 2 do vedení. Juniorská posádka ŠKODA Juuso Nordgren/Tapio Suominen během své první Portugalské rally ukázala neustálé zlepšování a na mnoha rychlostních zkouškách zajela skvělé časy. I přes „rekordních“ pět defektů dovezla svůj vůz ŠKODA FABIA R5 do cíle na šestém místě kategorie WRC 2.

Poslední, nedělní etapa měřila přes 50 kilometrů rozdělených do pěti rychlostních zkoušek. Jelo se na rychlém a hladkém šotolinovém povrchu. Nejpůsobivějším okamžikem pro desítky tisíc nadšených diváků byl spektakulární skok Fafe. Na první rychlostní zkoušce dne zajel nejrychlejší čas Pontus Tidemand, jehož následoval mladý týmový kolega Juuso Nordgren. Obě posádky ŠKODA měly za cíl dojet bezpečně do cíle. Tidemand byl na konci rally v Matosinhos šťastný. „Po naší páteční smůle jsem nikdy neztratil přesvědčení o tom, jak dobrá je ŠKODA FABIA R5 na těchto portugalských šotolinových cestách. Zdejší třetí vítězství v řadě je opravdu skvělým zážitkem,“ shrnul své účinkování švédský jezdec. I když Juusa Nordgrena potkal i během poslední etapy rally defekt, dojel do cíle v kategorii WRC 2 na šestém místě. K tomu řekl: „Velmi mě mrzí, že jsem měl tolik defektů, ale během Portugalské rally jsem se toho hodně naučil. Poslední den rally, stejně jako fantastickou atmosféru, jsem si opravdu užil a už nyní se nemohu dočkat, až budu vůz ŠKODA FABIA R5 opět řídit na šotolině.“

Z výsledků, kdy po těžkém úvodu tým získal vítězství, byl potěšen také šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek. „Mám radost, že jsme dosud v letošní sezóně vyhráli v kategorii WRC 2 pět ze šesti odjetých soutěží. Díky třetímu vítězství v sezóně má Pontus nyní velmi dobrou pozici k obhajobě svého titulu. Jusso svými velmi dobrými časy jasně ukázal svůj potenciál. Gratuluji také Lukasi Pieniazekovi s privátně nasazeným vozem ŠKODA FABIA R5, který po vynikajícím výkonu dojel v kategorii WRC 2 na druhém místě,“ komentuje Hrabánek.

Dvojice vozů ŠKODA KAROQ, které měli k dispozici organizátoři jako bezpečnostní vozy, sice nebyla tak rychlá jako soutěžní vozy ŠKODA FABIA R5, nicméně absolvovaly stejných 1580 kilometrů, z nichž téměř 360 bylo na šotolině. Populární Portugalskou rally sponzorovalo místní zastoupení automobilky ŠKODA, společnost Siva, ŠKODA proto byla oficiálním dodavatelem pořadatelských vozů.

Celkové výsledky Portugalské rally (WRC 2)

1. Tidemand/Andersson (S/S), ŠKODA FABIA R5, 4:03.57,4 h
2. Pieniazek/Mazur (PL/PL), ŠKODA FABIA R5, +2.06,5 min
3. Lefebvre/Moreau (F/F), Citroën C3 R5, +2.23,5 min
4. Loubet/Landais (F/F), Hyundai i20 R5, +3.10,5 min
5. Arai/Macneall (JP/AUS), Ford Fiesta R5, +5.31,6 min
6. Nordgren/Suominen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA R5, +5.41,1 min

Aktuální pořadí mistrovství světa WRC 2 (po 6 ze 13 kol)

1. Tidemand (S), ŠKODA, 93 bodů
2. Kopecký (CZ), ŠKODA, 50 bodů
3. Greensmith (GB), Ford, 40 bodů
4. Heller (CHL), Ford, 31 bodů
5. Katsuta (JP), Ford, 29 bodů

Číslo dne: 3
Tovární posádka ŠKODA ve složení Pontus Tidemand/Jonas Andersson vyhrála v kategorii WRC 2 potřetí v řadě Portugalskou rally, současně zaznamenala třetí vítězství v letošní sezóně mistrovství světa (kategorie WRC 2).