Švédská rally: po napínavém souboji stojí Tidemand i Veiby na stupních vítězů

› Úřadující mistr světa v kategorii WRC 2 Pontus Tidemand se spolujezdcem Jonasem Anderssonem (ŠKODA FABIA R5) dojeli ve Švédské rally v kategorii WRC 2 na druhém místě, pouhých 4,5 sekundy za vítězem
› Týmoví kolegové Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjærmoen po poutavém souboji na zasněžených a ledových tratích druhého podniku letošní sezóny mistrovství světa dojeli v kategorii WRC 2 na třetím místě
› Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Po vítězství Jana Kopeckého na Rally Monte-Carlo pokračuje náš dobrý start do sezóny 2018 i ve druhém kole mistrovství světa.“

Torsby/Švédsko, 18. února 2018 – Dva tovární týmy ŠKODA Motorsport ve složení Pontus Tidemand/Jonas Andersson (S/S) a Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjærmoen (N/N) dojely po napínavých soubojích ve Švédské rally, která je součástí mistrovství světa, na stupních vítězů, když obsadily druhé a třetí místo ve své kategorii. Po vítězství Jana Kopeckého na Rally Monte-Carlo dobrý start do sezóny 2018 pokračuje i ve druhém kole mistrovství světa 2018.

Boj o vítězství ve velmi silně obsazené kategorii WRC 2 na Švédské rally se již od startu změnil na napínavé klání mezi trojicí posádek. Úřadující šampión Pontus Tidemand a Jonas Andersson (S/S) s vozem ŠKODA FABIA R5 zajeli v úvodní rychlostní zkoušce nejrychlejší čas. Následně vyrazili na zasněženou trať jako první vůz kategorie WRC 2, a jejím „čištěním“ pro ostatní posádky ztratili mnoho času. Nicméně i tak skončili v pátek na druhé pozici v kategorii WRC 2 pouhé čtyři sekundy za vedoucím mužem kategorie WRC 2 Takamotem Katsutou (Ford). Tidemandův mladý týmový kolega O.C. Veiby byl třetí se ztrátou 3,2 sekundy na lídra kategorie WRC 2.

V sobotu ráno měly oba týmy ŠKODA vynikající start. Tidemand zajel nejrychlejší čas těsně následovaný Veibym a oba se dostali před Katsutu do vedení respektive na druhé místo. V následujících rychlostních zkouškách ale Japonec jedoucí s vozem Ford vybojoval vedení v kategorii zpět. Napínavý souboj mezi touto trojicí sledovalo více než sto tisíc nadšených fanoušků rally. „Snažili jsme se ho dostat pod tlak, ale současně se vyvarovat zbytečných chyb, protože pro nás bylo důležité celkové umístění v kategorii WRC 2,“ řekl po dojetí Pontus Tidemand. Po 16 rychlostních zkouškách byl v sobotu večer v Torsby úřadující mistr světa v kategorii WRC 2 za svým rivalem o 12,2 sekundy. Pro O.C. Veibyho skončila sobota tak, jak začala: zajel nejrychlejší čas a skončil 8,6 sekundy za svým týmovým kolegou. „Dnes můžeme být spokojeni. Ve druhé části jsme trochu ztratili, ale poslední zkouška byla OK,“ komentoval svůj výkon Veiby.

V neděli, poslední den rally, čekaly na posádky tři závěrečné rychlostní zkoušky s celkovou délkou 52 km. Obě posádky týmu ŠKODA Motorsport ve složení Pontus Tidemand/Jonas Andersson (S/S) a Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjærmoen (N/N) dojely do cíle Švédské rally ve městě Torsby na jihozápadě Švédska bezchybnou jízdou. Tidemandovo druhé a Veibyho třetí místo znamenají pro oba jezdce přísun prvních bodů do hodnocení kategorie WRC 2 sezóny 2018. Švédský mistr světa kategorie WRC 2 skončil pouhých 4,5 sekundy za vítězem.

Na konci Švédské rally byl šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek s výsledky týmu spokojený: „Na jednu stranu jsme udělali vše pro to, abychom zopakovali naše loňské vítězství, ale jasně jsem jezdcům řekl, aby se vyvarovali zbytečného rizika. Do konce sezóny WRC 2 je ještě dlouhá cesta a body ve Švédsku jsou velmi cenné. Po Janu Kopeckém, který s vozem ŠKODA FABIA R5 zvítězil na Rally Monte-Carlo, pokračujeme ve velmi dobrém startu do sezóny 2018. Gratuluji Takamotu Katsutovi, který si vítězství opravdu zasloužil.“ Švédské rally se zúčastnilo 15 vozů ŠKODA FABIA, která tak byla nejpopulárnějším vozem postaveným podle specifikací R5. Mezi privátně nasazenými vozy ŠKODA FABIA R5 jel také úřadující šampión mistrovství světa v rallycrossu Johan Kristoffersson, který se spolujezdcem Patrickem Barthem dojel šestý ve třídě RC 2.

Celkové výsledky Švédské rally (WRC 2)

1. Katsuta/Salminen (JP/FIN), Ford Fiesta R5, 3:01.27,5 h
2. Tidemand/Andersson (S/S), ŠKODA FABIA R5, + 4,5 s
3. Veiby/Skjærmoen (N/N), ŠKODA FABIA R5, + 30,5 s
4. Adielsson/Johansson (S/S), ŠKODA FABIA R5, +1.49,3 min
5. Touhino/Hämäläinen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA R5, + 2.29,9 min

Aktuální pořadí mistrovství světa kategorie WRC 2 (po 2 ze 13 kol)

1. Kopecký (ŠKODA), Katsuta (Ford), 25 bodů
3. Tidemand (ŠKODA), Sciessere (Citroën), 18 bodů
5. Veiby (ŠKODA), Suninen (Ford), 15 bodů

Číslo dne: 14
15 vozů ŠKODA FABIA R5 bylo na startovní listině Švédské rally, 14 z nich dojelo do cíle v Torsby!