Švédská rally: ŠKODA Motorsport s Pontusem Tidemandem a O.C. Veibym útočí na vítězství

› Po druhém dni jsou úřadující mistři světa kategorie WRC 2 Pontus Tidemand a spolujezdec Jonas Andersson (ŠKODA FABIA R5) na druhém místě, pouhé čtyři sekundy za prvním v pořadí
› Týmoví kolegové Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjærmoen jsou aktuálně třetí a taktéž v těsném boji o nejlepší umístění v kategorii WRC 2
› Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Cíl je stále ještě daleko. Pontus a O.C. jedou podle instrukcí a drží si dobrou pozici.“

Torsby/Švédsko, 16. února 2018 – Od samotného startu Švédské rally hrají obě posádky ŠKODA Motorsport hlavní roli v těsném boji o vedení v kategorii WRC 2. Mistři světa kategorie WRC 2 minulé sezóny, posádka Pontus Tidemand/Jonas Andersson (S/S), jela na sněhem pokrytých rychlostních zkouškách jako první vůz kategorie WRC 2, a uklízela tak svým soupeřům sníh z trasy. I přesto, že v první zkoušce ztratili trochu času, dokončili ji na druhé pozici, jen těsně následovaní týmovými kolegy Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjærmoen (N/N). Z 15 vozů nasazených v kategorii WRC 2 jede devět posádek s vozem ŠKODA FABIA R5.

Ve čtvrtek večer, na zahajovací „show stage“ na dostihovém závodišti v Karlstadu za přítomnosti deseti tisíc fanoušků, zajel loňský šampión kategorie WRC 2 Pontus Tidemand se spolujezdcem Jonasem Anderssonem (S/S) nejrychlejší čas. ŠKODA FABIA R5 s číslem #31 protnula cílovou pásku jen o 0,1 sekundy dříve než týmoví kolegové Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjærmoen (N/N). V pátek se ale rally rozjela naplno. Trvalé sněžení přeměnilo jihozápadní Švédsko v zimní pohádkovou krajinu. Ale protože byl Pontus Tidemand prvním jedoucím vozem kategorie WRC 2, byl vystaven náročné zkoušce – musel „odklízet“ čerstvě napadaný sníh. „Upravovali jsme trať pro vozy R5 startující za námi. Před námi sice jely vozy kategorie WRC, jejich rozchod kol ale není stejný jako u vozů R5. Na začátku jsem proto byl opatrný, přeci jen je to moje první soutěž od Britské rally ve Walesu,“ přiznává Tidemand.

„Jízda je velmi obtížná, auto na rychlostních zkouškách skáče mezi vyjetými kolejemi. I tak jsem ale se svým výkonem spokojený a snažím se najít správný rytmus,“ komentuje své účinkování Ole Christian Veiby. Norský mladík na třetí rychlostní zkoušce překonal svůj rekord, na základě oficiálního měření doletěl na takzvaném „Veibyho skoku“ do vzdálenosti 47 metrů.

Souboj o vedení byl v kategorii WRC 2 velmi napínavý. Po návratu posádek do servisního centra v Torsby, po čtyřech odjetých rychlostních zkouškách, dělilo prvních šest posádek pouhých deset sekund. V tomto okamžiku byl Veiby a Tidemand na druhém, respektive čtvrtém místě ve své kategorii.

Během odpoledne švédský mistr kategorie WRC 2 Pontus Tidemand zabral, se svým vozem ŠKODA FABIA R5 se posunul na druhé místo v kategorii WRC 2 a byl těsně před týmovým kolegou O.C. Veibym. Obě posádky ŠKODA Motorsport byly až do konce páteční etapy velmi rychlé, Tidemand si drží za vedoucí posádkou své kategorie ztrátu pouhých čtyřech sekund, jen těsně následovaný O.C. Veibym, jenž na svého týmového kolegu ztrácí 3,2 sekundy.

Na konci druhého dne Švédské rally byl šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek výkony obou posádek potěšen: „Cíl je stále ještě daleko. Pontus a O.C. se drží instrukcí a mají dobré postavení k tomu, aby ve Švédsku zvítězili.“

Během soboty a neděle čeká na posádky na zasněžených tratích jedenáct rychlostních zkoušek, mezi něž se rozdělí 172 kilometrů. Švédská rally končí v neděli (18. února) závěrečnou „power stage“ v blízkosti servisní zóny v Torsby. Vítězové budou vyhlášeni přibližně ve 13 hodin.

Průběžné pořadí Švédské rally po 2. dni (WRC 2)

1. Katsuta/Salminen (JP/FIN), Ford Fiesta R5, 1:20.21,5 h
2. Tidemand/Andersson (S/S), ŠKODA FABIA R5, + 4,0 s
3. Veiby/Skjærmoen (N/N), ŠKODA FABIA R5, +7,2 s
4. Huttunen/Linnaketo, (FIN/FIN), Hyundai i20 R5, +12,6 s
5. Touhino/Hämäläinen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA R5, + 32,2 s

Číslo dne: 0,1
Na první speciální zkoušce Švédské rally zajel úřadující šampión kategorie WRC 2 Pontus Tidemand se svým spolujezdcem Jonasem Anderssonem (S/S) s vozem ŠKODA FABIA R5 nejrychlejší čas, byli jen o 0,1 sekundy rychlejší než jejich týmoví kolegové Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjærmoen (N/N).