Tovární jezdec ŠKODA Pontus Tidemand s novým spolujezdcem

› Jonas Andersson je novým prominentním navigátorem po boku asijsko-pacifického šampiona v rally
› Andersson byl naposledy na mistrovství světa FIA v rally (WRC) úspěšný s Madsem Østbergem
› Michal Hrabánek: „Úžasná posila pro soutěžní rodinu ŠKODA Motorsport“

Mladá Boleslav, 4. prosince 2015 – Asijsko-pacifický šampion Pontus Tidemand vstupuje do následující sezóny v rally, v níž bude obhajovat titul, s novým spolujezdcem. Švéd Jonas Andersson bude prominentním navigátorem po boku továrního jezdce Tidemanda. Andersson je pokládán za jednoho z nejzkušenějších spolujezdců na světě a v minulých letech byl velice úspěšný na mistrovství světa FIA v rally (WRC) ve dvojici s Madsem Østbergem.

„Jonas Andersson je skvělá posila pro soutěžní rodinu ŠKODA Motorsport. Tak zkušený muž může být jedině přínosem pro další vývoj Pontuse Tidemanda, který zažil v našem týmu úspěšný první rok,“ řekl šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek. Tidemand, který 10. prosince oslaví své 25. narozeniny, získal během své premiérové sezóny pro značku ŠKODA při deseti z jedenácti startů ve dvou mezinárodních mistrovstvích umístění na stupních vítězů. V klasifikaci WRC 2 mistrovství světa FIA v rally byl čtyřikrát mezi prvními třemi. Vrcholem bylo vítězství na Španělské rally.

V asijsko-pacifickém šampionátu (APRC) Tidemand suverénně získal s pěti vítězstvími a jedním druhým místem pro značku ŠKODA čtvrtý titul v řadě. Oficiálně budou Tidemand a jeho dosavadní spolujezdec Emil Axelsson korunováni jako šampioni na galavečeru FIA v pátek v Paříži. Axelsson by se v budoucnu chtěl věnovat novým výzvám. „Emil a já jsme prožili úžasný rok. Jeho schopnosti a jeho charakter byly důležitými faktory našeho společného úspěchu. Proto mě mrzí, že naše spolupráce nyní končí. Přeji Emilovi do budoucna vše nejlepší! Na druhou stranu jsem velice šťastný, že toto místo zaujme Jonas se svými obrovskými zkušenostmi. Na naši spolupráci se velice těším,“ řekl Tidemand.

Jonas Andersson je ve světě rally známé jméno. Svou kariéru zahájil v roce 2002 jako spolujezdec Pera-Gunnara „P-G“ Anderssona. Hned první rok tato dvojice vyhrála norské mistrovství, o rok později pak následovalo vítězství ve švédském šampionátu. Důležitý byl zisk dvou titulů v mistrovství světa juniorů v rally (JWRC). Po skončení spolupráce přešel Andersson jako spolujezdec k Madsi Østbergovi, po jehož boku slavil od r. 2009 obrovské úspěchy. V „královské třídě“ WRC se Andersson podílel na celkem 14 umístěních na stupních vítězů, mezi nimi i na vítězství v Portugalské rally v r. 2012.

„Hledal jsem nové výzvy. Takže to pro mne samozřejmě byla výborná možnost, když se uvolnilo místo vedle Pontuse. Už se nemůžu dočkat, až si sednu do vozu ŠKODA Fabia R5 a začne má spolupráce s Pontusem. Znám ho již mnoho let: to je velká výhoda pro to, abychom rychle našli ten správný společný rytmus práce. Naším cílem je umístění na špici,“ řekl Andersson.