Turecká rallye: jezdec ŠKODA Jan Kopecký vede, týmový kolega Pontus Tidemand odstoupil

› Tovární posádka ŠKODA Jan Kopecký/Pavel Dresler je po druhém dni Turecké rallye, která je 10. kolem letošního mistrovství světa, na prvním místě v kategorii WRC 2
› Jejich týmové kolegy Pontuse Tidemanda/Jonase Anderssona postihly během druhého dne defekty a s poničeným zavěšením museli odstoupit
› Chris Ingram a Ross Whittock s privátně nasazeným vozem ŠKODA jsou na druhém místě, a česká značka tak drží „double“ v kategorii WRC 2
› Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Jan je ve vedení i přes defekty. Je mi líto Pontuse, který musel ze soutěže odstoupit.“

Marmaris, 14. září 2018 – Začátku Turecké rallye, Rally Turkey Marmaris (13.–16. 9. 2018), která je 10. kolem letošní sezóny mistrovství světa, dominovaly v kategorii WRC 2 tovární posádky ŠKODA. Zatímco Jan Kopecký/Pavel Dresler (CZ/CZ) jsou i přes dva defekty se svým vozem ŠKODA FABIA R5 ve vedení, jejich týmoví kolegové Pontus Tidemand/Jonas Andersson (S/S) museli na poslední páteční rychlostní zkoušce ze soutěže odstoupit. Po třech defektech úřadující mistr světa kategorie WRC 2 již neměl rezervní kolo a došlo také k poškození zavěšení u jeho vozu. Na druhém místě v kategorii WRC 2 je aktuálně Chris Ingram/Ross Whittock s privátně nasazeným vozem ŠKODA FABIA R5, ŠKODA tak je na prvních dvou místech průběžného pořadí.

Již od startu byl souboj o vedení v kategorii WRC 2 velmi intenzivní. Na úvodní rychlostní zkoušce ve čtvrtek večer zajel tovární jezdec ŠKODA Jan Kopecký před deseti tisíci fanoušky rallye v ulicích města Marmaris druhý nejrychlejší čas a byl o 1,4 sekundy rychlejší než jeho týmový kolega Pontus Tidemand. Skutečná rallye ale začala až v pátek ráno 38,1 kilometru dlouhou zkouškou „Cetibeli“, která současně byla nejdelším měřeným úsekem celé rallye. Na posádky zde čekaly různé druhy šotolinového povrchu s rychlými pasážemi kombinovanými s úzkými zatáčkovitými cestami. „Protože téměř nefoukalo, byly podmínky velmi složité. V některých místech jsem byl doslova ztracený v prachu. Příliš jsem netlačil, protože rallye je velmi dlouhá,“ řekl Kopecký, když byl doslova jen o mrknutí oka – o 0,7 sekundy – rychlejší než Pontus Tidemand. Ten své účinkování okomentoval: „Na začátku jsem byl opravdu opatrný. Následující zkouška bude čistší, takže zde pojedu rychleji.“

Po dvou rychlostních zkouškách byl rozdíl mezi aktuálně vedoucím mužem kategorie WRC 2 Janem Kopeckým a Pontusem Tidemandem pouhé 2,1 sekundy. Na další rychlostní zkoušce zajel mistr České republiky další nejrychlejší čas a zvýšil své vedení na devět sekund. Na následující rychlostní zkoušce ale zajel nejrychlejší čas Pontus Tidemand, který rozdíl na první místo zmenšil na pět sekund. S tímto rozdílem jezdci dojeli do poledního servisu. Odpoledne bylo v plánu opakování dopoledních zkoušek, které ale byly po průjezdu celého startovního pole velmi rozbité, s vyjetými kolejemi a velkými kameny v nich a jejich okolí. Byly tak náročným testem robustnosti závodních automobilů. Z preventivních důvodů Tidemand pro odpoledne změnil nastavení svého vozu ŠKODA FABIA R5.

I tak se ale obě posádky ŠKODA dostaly na 38 kilometrů dlouhé zkoušce „Cetibeli“ do potíží. Zatímco Tidemand musel měnit na rychlostní zkoušce jedno kolo s defektem pneumatiky, Kopecký měl prázdné obě přední pneumatiky, které musel vyměnit. Před koncem rychlostní zkoušky ale Tidemand zjistil, že má pomalý defekt ještě na jednom kole, které následně musel vyměnit. Výsledkem bylo, že obě posádky ŠKODA již pro následující páteční rychlostní zkoušky neměly k dispozici rezervní kola. Každý další defekt by tak znamenal konec v soutěži. „Každému se v takové situaci může stát cokoliv,“ řekl Jan Kopecký po své smůle. I když obě posádky ztratily hodně času, Tidemand byl na druhém místě v kategorii WRC 2, zatímco Kopecký se ztrátou 17,3 sekundy za ním na třetím. I další posádky zpomalily defekty. Na poslední rychlostní zkoušce dne však úřadujícího mistra světa kategorie WRC 2 postihl další pomalý defekt, kombinovaný s prasklým zavěšením. Z tohoto důvodu musel ze soutěže odstoupit. Jan Kopecký věděl, že jej další defekt může ze soutěže také vyřadit, takže poslední kilometry jel velmi opatrně. I tak ale dokončil náročnou páteční etapu soutěže ve vedení v kategorii WRC 2.

Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek komentuje: „Byl to velmi náročný den! Jan i přes defekty udržel vedení. Je mi líto Pontuse, který musel ze soutěže odstoupit.“

V sobotu (15. září) se pojede šest rychlostních zkoušek s celkovou délkou 134,2 kilometru. Po celkem 17 rychlostních zkouškách a 317,25 měřených kilometrech bude vítěz Turecké rallye známý v neděli (16. září) kolem 13. hodiny v Marmarisu.

Průběžné pořadí Turecké rallye po druhém dni (WRC 2)

1. Kopecký/Dresler (CZ/CZ), ŠKODA FABIA R5, 2:02.53,8 h