Sezóna 2016 byla první, do níž tovární tým ŠKODA Motorsport od jejího počátku pravidelně nasazoval vozy FABIA R5 a výsledky těchto vozů byly ohromující.

Dařilo se jak továrnímu týmu ŠKODA Motorsport, tak zákaznickým týmům ŠKODA a jejich jezdcům, kteří netrpělivě čekali na nové vozy FABIA R5. Nakonec posádky s vozy ŠKODA FABIA R5 opravdu uspěly a posbíraly celou řadu úspěchů.

ŠKODA Fabia R5
ŠKODA FABIA R5

sp_6961_ret

ÚSPĚCH V MISTROSTVÍ SVĚTA V RALLY

Jako vůz třídy R5 se ŠKODA FABIA na nejvyšší úrovni automobilových soutěží, ve světovém šampionátu, představila v kategorii WRC 2. A její působení v mistrovství světa v sezóně 2016 bylo korunováno velkým úspěchem.

Na závěrečném podniku sezóny se z titulu mistrů světa v kategorii WRC 2 radovala posádka továrního týmu ŠKODA Motorsport Esapekka Lappi / Janne Ferm. Díky vítězství na Australské rally, které bylo po triumfech ve Finsku, Německu a Velké Británii pro Lappiho s Fermem už čtvrté v řadě, se tato dvojice v celkovém pořadí šampionátu posunula před další finskou posádku s vozem FABIA R5. Teemu Suninena se spolujezdcem Mikkem Markkulou, startující pod hlavičkou Teamu Oreca, nakonec Lappi s Fermem porazili o deset bodů. Na své cestě světovým šampionátem Suninen letos vyhrál tři soutěže: Mexickou, Italskou a Polskou rally.

lappy_ret
Esapekka Lappi
ferm_ret
      Janne Ferm

winning-infographics-facebook-2

Sečteno a podtrženo, posádky s vozem ŠKODA FABIA R5 zvítězily na deseti ze třinácti podniků mistrovství světa.

Tím však příběh úspěchu továrního týmu ŠKODA Motorsport nekončí. Také jeho další posádky – Češi Jan Kopecký / Pavel Dresler a Švédové Pontus Tidemand / Jonas Andersson – si v průběhu sezóny připsaly každá po jednom vítězství. Kopecký triumfoval na Španělské rally a Tidemand v Portugalsku. V konečném pořadí WRC 2 pak obsadili čtvrté, resp. páté místo.

Šestá příčka v celkovém pořadí WRC 2 patří peruánskému jezdci Nicolási Fuchsovi. Také on s vozem ŠKODA FABIA R5 vyhrál jeden podnik WRC 2 (Argentinskou rally) a stal se historicky nejúspěšnějším Jihoameričanem, pokud jde o počet bodů získaných ve WRC 2 v průběhu jediné sezóny.

Sečteno a podtrženo, posádky s vozem ŠKODA FABIA R5 zvítězily na deseti ze třinácti podniků mistrovství světa. Celkem čtyřiadvacetkrát vystoupily na stupně vítězů a na dvou podnicích, Německé a Britské rally, dokonce obsadily první čtyři místa. To vše potvrzuje mimořádné kvality vozu ŠKODA FABIA R5.

TITULY V EVROPSKÝCH NÁRODNÍCH ŠAMPIONÁTECH

Ovšem vozy ŠKODA FABIA R5 letos nevládly pouze v mistrovství světa. Posádky s vozy ŠKODA FABIA R5 dosáhly významných úspěchů i v národních a regionálních šampionátech.

Jan Kopecký startoval pod hlavičkou továrního týmu ŠKODA Motorsport také v českém mistrovství a díky pěti vítězstvím v řadě ovládl domácí šampionát ve velkém stylu.

Zcela suverénně si v belgickém šampionátu počínal Freddy Loix, jenž vyhrál prvních šest podniků sezóny a již počtvrté v řadě s vozem značky ŠKODA vybojoval belgický titul. Poprvé se mu to podařilo se soutěžním speciálem FABIA R5. V šesti podnicích zvítězil na své cestě za titulem v německém mistrovství také Fabian Kreim.

Obdobně jako Loix v Belgii si v Maďarsku počínal Norbert Herczig. Ve spolupráci se ŠKODA Rally Teamem Hungaria se stal maďarským mistrem po prvních pěti podnicích sezóny, na nichž vybojoval čtyři vítězství a jedno druhé místo. Na Slovensku titul získali Pavel Valoušek se spolujezdkyní Veronikou Havelkovou startující pod hlavičkou týmu Energy Oil Motorsport.

Rally Spain 2016 6948

Sylvain Michel s vozem ŠKODA FABIA R5 Teamu 2C Yacco vyhrál francouzský asfaltový šampionát a dánskému mistrovství dominoval Esben Hegelund, který domácí titul vybojoval s vozem týmu Wevers Sport, když zvítězil v pěti ze šesti podniků.

Desi Henry vyhrál irský šotolinový šampionát a k velkým příběhům sezóny patří triumf šestnáctiletého Fina Kalleho Rovanperäho v lotyšském šampionátu. Mistrem se tento mladík stal s pěti vyhranými podniky na kontě s vozem týmu TGS Worldwide OU.

ÚSPĚCHY V ZÁMOŘÍ

ŠKODA FABIA R5 sbírala úspěchy také mimo Evropu.

Gaurav Gill vybojoval pro značku ŠKODA pátý titul v řadě v asijsko-pacifickém mistrovství, první s vozem FABIA R5. Ind vyhrál všech šest odjetých podniků letošní sezóny, když potvrdil stoprocentní bilanci i v posledním závodu před svým domácím publikem.

Nasser Al-Attiyah s vozem ŠKODA FABIA R5 startoval letos poprvé, to ovšem přednímu katarskému jezdci nijak nekomplikovalo cestu za titulem v mistrovství Středního východu. Pochlubit se může třemi vítězstvími na Katarské, Kuvajtské a Jordánské rally.

Vozy ŠKODA FABIA R5 sbíraly úspěchy také v Jižní Americe. Paraguayský jezdec Gustavo Saba vyhrál jihoamerický šampionát CODASUR a buď on, nebo Didier Arias s dalším vozem FABIA R5 se stane také paraguayským mistrem; poslední podnik tohoto šampionátu se uskuteční počátkem prosince.

Po celém světě v roce 2016 posádky s vozy ŠKODA FABIA R5 vyhrály čtrnáct šampionátů a pro značku ŠKODA byla tato sezóna velice úspěšná. Navzdory radosti ze skvělých výsledků neusíná tým ŠKODA Motorsport na vavřínech a všichni jeho členové věří, že sezóna 2017 bude ještě lepší.