Dařilo se jak továrnímu týmu ŠKODA Motorsport, tak zákaznickým týmům ŠKODA a jejich jezdcům, kteří netrpělivě čekali na nové vozy FABIA R5. Nakonec posádky s vozy ŠKODA FABIA R5 opravdu uspěly a posbíraly celou řadu úspěchů.

The Fabia R5 is based on ŠKODA's spectacular new production Fabia and is the successor of the Fabia Super 2000, which went down as the most successful rally car in the 114 years of ŠKODA Motorsport's history.
ŠKODA FABIA R5

sp_6961_ret

ÚSPĚCH V MISTROSTVÍ SVĚTA V RALLY

Jako vůz třídy R5 se ŠKODA FABIA na nejvyšší úrovni automobilových soutěží, ve světovém šampionátu, představila v kategorii WRC 2. A její působení v mistrovství světa v sezóně 2016 bylo korunováno velkým úspěchem.

Na závěrečném podniku sezóny se z titulu mistrů světa v kategorii WRC 2 radovala posádka továrního týmu ŠKODA Motorsport Esapekka Lappi / Janne Ferm. Díky vítězství na Australské rally, které bylo po triumfech ve Finsku, Německu a Velké Británii pro Lappiho s Fermem už čtvrté v řadě, se tato dvojice v celkovém pořadí šampionátu posunula před další finskou posádku s vozem FABIA R5. Teemu Suninena se spolujezdcem Mikkem Markkulou, startující pod hlavičkou Teamu Oreca, nakonec Lappi s Fermem porazili o deset bodů. Na své cestě světovým šampionátem Suninen letos vyhrál tři soutěže: Mexickou, Italskou a Polskou rally.

lappy_ret
Esapekka Lappi
ferm_ret
      Janne Ferm

winning-infographics-facebook-2

Sečteno a podtrženo, posádky s vozem ŠKODA FABIA R5 zvítězily na deseti ze třinácti podniků mistrovství světa.

Tím však příběh úspěchu továrního týmu ŠKODA Motorsport nekončí. Také jeho další posádky – Češi Jan Kopecký / Pavel Dresler a Švédové Pontus Tidemand / Jonas Andersson – si v průběhu sezóny připsaly každá po jednom vítězství. Kopecký triumfoval na Španělské rally a Tidemand v Portugalsku. V konečném pořadí WRC 2 pak obsadili čtvrté, resp. páté místo.

Šestá příčka v celkovém pořadí WRC 2 patří peruánskému jezdci Nicolási Fuchsovi. Také on s vozem ŠKODA FABIA R5 vyhrál jeden podnik WRC 2 (Argentinskou rally) a stal se historicky nejúspěšnějším Jihoameričanem, pokud jde o počet bodů získaných ve WRC 2 v průběhu jediné sezóny.

Sečteno a podtrženo, posádky s vozem ŠKODA FABIA R5 zvítězily na deseti ze třinácti podniků mistrovství světa. Celkem čtyřiadvacetkrát vystoupily na stupně vítězů a na dvou podnicích, Německé a Britské rally, dokonce obsadily první čtyři místa. To vše potvrzuje mimořádné kvality vozu ŠKODA FABIA R5.

TITULY V EVROPSKÝCH NÁRODNÍCH ŠAMPIONÁTECH

Ovšem vozy ŠKODA FABIA R5 letos nevládly pouze v mistrovství světa. Posádky s vozy ŠKODA FABIA R5 dosáhly významných úspěchů i v národních a regionálních šampionátech.

Jan Kopecký startoval pod hlavičkou továrního týmu ŠKODA Motorsport také v českém mistrovství a díky pěti vítězstvím v řadě ovládl domácí šampionát ve velkém stylu.

Zcela suverénně si v belgickém šampionátu počínal Freddy Loix, jenž vyhrál prvních šest podniků sezóny a již počtvrté v řadě s vozem značky ŠKODA vybojoval belgický titul. Poprvé se mu to podařilo se soutěžním speciálem FABIA R5. V šesti podnicích zvítězil na své cestě za titulem v německém mistrovství také Fabian Kreim.

Obdobně jako Loix v Belgii si v Maďarsku počínal Norbert Herczig. Ve spolupráci se ŠKODA Rally Teamem Hungaria se stal maďarským mistrem po prvních pěti podnicích sezóny, na nichž vybojoval čtyři vítězství a jedno druhé místo. Na Slovensku titul získali Pavel Valoušek se spolujezdkyní Veronikou Havelkovou startující pod hlavičkou týmu Energy Oil Motorsport.

Rally Spain 2016 6948

Sylvain Michel s vozem ŠKODA FABIA R5 Teamu 2C Yacco vyhrál francouzský asfaltový šampionát a dánskému mistrovství dominoval Esben Hegelund, který domácí titul vybojoval s vozem týmu Wevers Sport, když zvítězil v pěti ze šesti podniků.

Desi Henry vyhrál irský šotolinový šampionát a k velkým příběhům sezóny patří triumf šestnáctiletého Fina Kalleho Rovanperäho v lotyšském šampionátu. Mistrem se tento mladík stal s pěti vyhranými podniky na kontě s vozem týmu TGS Worldwide OU.

ÚSPĚCHY V ZÁMOŘÍ

ŠKODA FABIA R5 sbírala úspěchy také mimo Evropu.

Gaurav Gill vybojoval pro značku ŠKODA pátý titul v řadě v asijsko-pacifickém mistrovství, první s vozem FABIA R5. Ind vyhrál všech šest odjetých podniků letošní sezóny, když potvrdil stoprocentní bilanci i v posledním závodu před svým domácím publikem.

Nasser Al-Attiyah s vozem ŠKODA FABIA R5 startoval letos poprvé, to ovšem přednímu katarskému jezdci nijak nekomplikovalo cestu za titulem v mistrovství Středního východu. Pochlubit se může třemi vítězstvími na Katarské, Kuvajtské a Jordánské rally.

Vozy ŠKODA FABIA R5 sbíraly úspěchy také v Jižní Americe. Paraguayský jezdec Gustavo Saba vyhrál jihoamerický šampionát CODASUR a buď on, nebo Didier Arias s dalším vozem FABIA R5 se stane také paraguayským mistrem; poslední podnik tohoto šampionátu se uskuteční počátkem prosince.

Po celém světě v roce 2016 posádky s vozy ŠKODA FABIA R5 vyhrály čtrnáct šampionátů a pro značku ŠKODA byla tato sezóna velice úspěšná. Navzdory radosti ze skvělých výsledků neusíná tým ŠKODA Motorsport na vavřínech a všichni jeho členové věří, že sezóna 2017 bude ještě lepší.