ACI Rally Monza: posádky ŠKODA přežily zasněžené hory a udržují si 1. a 2. místo v kategorii WRC3

› Během rušné 2. etapy posledního kola FIA Mistrovství světa v rallye se norská posádka Andreas Mikkelsen/Anders Jæger (ŠKODA FABIA Rally2 evo) udržela ve vedení WRC3
› Taktéž s privátně nasazeným vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo je švédská posádka Pontus Tidemand se spolujezdcem Patrikem Barthem stále v boji o titul v kategorii WRC2
› Tři rychlostní zkoušky před koncem soutěže je Oliver Solberg ze Švédska se spolujezdcem Aaronem Johnstonem z Irska, jedoucí za podpory ŠKODA Motorsport, na druhém místě v kategorii WRC3
› Z důvodu hustého sněžení v lombardských horách byly z bezpečnostních důvodů zrušeny dvě ze sedmi sobotních rychlostních zkoušek

Monza, 5. prosince 2020 – Ve druhé etapě ACI Rally Monza (3.–6. prosince 2020) hrálo hlavní roli počasí. Posádky ŠKODA zažily v kategoriích WRC2 a WRC3 úspěchy, ale také méně šťastné okamžiky. Ráno vedoucí posádka kategorie WRC2 Pontus Tidemand/Patrik Barth (S/S) bojovala s volbou správných pneumatik pro jejich vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo, nakonec v sobotu večer skončila na druhém místě. Více štěstí měla dominantní posádka kategorie WRC3 Andreas Mikkelsen/Anders Jæger (ŠKODA FABIA Rally2 evo) z Norska. Jejich vedení z předchozího dne bylo tak velké, že jim stačilo k tomu, aby si se stejnou volbou pneumatik udrželi nejvyšší umístění ve své kategorii. Při své stíhací jízdě posádka Oliver Solberg (S) se spolujezdcem Aaronem Johnstonem (IRL), jedoucí s podporou ŠKODA Motorsport, předjela posádku Lindholm/Mikael Korhonen za volantem privátně nasazeného vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo a dostala se tak na druhé místo v kategorii WRC3.

Zatímco první etapa se jela kompletně uvnitř areálu závodního okruhu Monza, v sobotu se vozy vydaly do nedalekých hor. Přestože většina sněhu, se kterým se posádky setkaly před třemi dny během recce jízd (tréninkové jízdy za běžného provozu), alespoň na silnicích roztála, podmínky byly stále velmi zrádné. To byl důvod, proč se jednotlivé posádky lišily ve svých strategiích volby pneumatik.

Zatímco ostatní posádky v kategorii WRC2 zvolily pneumatiky do deště, do sobotního klání na prvním místě vstupující Pontus Tidemand vyjel na trať s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu Toksport WRT Team obutým do kombinace pneumatik do deště a na sníh. Když se týmy po třech rychlostních zkouškách na polední servis vrátily do Monzy, Tidemand se propadl na 4. místo. „Jednoznačně špatná volba pneumatik,“ potvrdil Tidemand. Ze stejného důvodu ztratil mnoho času také Andreas Mikkelsen, který si ale se svým vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu Eurosol Racing Team Hungary své ranní vedení v kategorii WRC3 udržel. Svým prvním nejrychlejším časem na této rallye se týmem ŠKODA Motorsport podporovaný Oliver Solberg posunul na druhé místo ve své kategorii před Fina Emila Lindholma.

Když se posádky vydaly zpátky do hor, bylo jasné, že dopolední náročné podmínky byly pouhým předkrmem ještě náročnějšího odpoledne. Nejdříve byla rychlostní zkouška 10 pro vozy kategorií WRC2 a WRC3 z důvodu dvou nehod a zablokování trati zrušena. Další rychlostní zkouška se jela na čerstvém sněhu. Tentokrát měl Pontus Tidemand na svém voze ŠKODA FABIA Rally2 evo správné pneumatiky. Nejrychlejším časem v dané kategorii se dostal na druhé místo v kategorii WRC2.

Potom, co byla další rychlostní zkouška z důvodu hustého sněžení zrušena, se posádky vydaly zpět do Monzy, kde byla v areálu závodního okruhu naplánována poslední rychlostní zkouška dne. Beze změn v pořadí měl nakonec Andreas Mikkelsen před druhým Oliverem Solbergem v kategorii WRC3 náskok 14,3 sekundy. „Byl to neskutečně náročný soutěžní den, ale pro nás dopadl dobře,“ řekl 19letý syn dřívějšího mistra světa Pettera Solberga. Solberg a Mikkelsen se se svými vozy ŠKODA FABIA Rally2 evo umístili mezi deseti nejrychlejšími posádkami celkově, a to včetně o přibližně 100 k silnějších vozů WRC. Konkrétně je Mikkelsen v celkovém pořadí šestý a Solberg sedmý. Mezi deset celkově nejrychlejších se dostal také soukromník Emil Lindholm jedoucí s vozem ŠKODA, který je aktuálně na 4. místě v kategorii WRC3. Fin měl štěstí, když se mu podařilo vypořádat s defektem, který jej potkal v 11. rychlostní zkoušce. Pneumatika zůstala na ráfku, takže dojel do cíle bez toho, aby musel měnit pneumatiku na trati.

Zatímco v kategorii WRC3 dominují posádky ŠKODA, Pontus Tidemand ztrácí na vedoucího jezdce kategorie WRC2 Madse Østberga (Citroën) 30,9 sekundy. Česká posádka Jan Kopecký/Jan Hloušek, jedoucí taktéž s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo v týmu Toksport WRT Team, se drží na 3. místě kategorie WRC2. „Je to škoda, potřeboval bych tu dlouhou zrušenou rychlostní zkoušku. Už toho moc nezbývá. Nyní budu muset jet tak rychle, jak to bude možné,“ řekl Tidemand, který věděl, že musí Nora předstihnout, aby navázal na zisk titulu v kategorii WRC2 z roku 2017. Zbývají mu k tomu tři nedělní rychlostní zkoušky. Všechny se pojedou uvnitř areálu Královského parku v Monze a půjde o posledních 38,31 kilometru letošní sezóny.

Pořadí na ACI Rally Monza po 2. dni (WRC2)

1.     Østberg/Eriksen (N/N), Citroën C3 Rally2, 1.52:26,2 h
2.     Tidemand/Barth (S/S), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +30,9 s
3.     Kopecký/Hloušek (CZ/CZ), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +1:11,4 min
4.     Fourmaux/Jamoul (F/B), Ford Fiesta Rally2, +26:26,5 min

Pořadí na ACI Rally Monza po 2. dni (WRC3)

1.     Mikkelsen/Jæger (N/N), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 1.51:07,8 h
2.     Solberg/Johnston (S/IRL), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +14,3 s
3.     Huttunen/Lukka (FIN/FIN), Hyundai i20 Rally2, +48,3 s
4.     Lindholm/Korhonen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +1:46,0 min
5.      Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (PL/PL), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +3:06,9 min
6.     Bulacia Wilkinson/Der Ohannesian (BOL/ARG), Citroën C3 Rally2, +4:16,8 min

Číslo dne: 29,8
Když se na 11. rychlostní zkoušce zastavily stopky při průjezdu Pontuse Tidemanda a jeho spolujezdce Patrika Bartha, ukázaly, že tato dvojice na 10,9 kilometru dlouhém úseku byla o 29,8 sekundy rychlejší než nejbližší soupeř v kategorii WRC2. Vedoucí posádka FIA Mistrovství světa kategorie WRC2 obula svůj vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo promyšleně na kombinaci dvou pneumatik do sněhu a dvou do mokra. Konkurence měla na všech čtyřech kolech pneumatiky do mokra.