APRC v Japonsku: čtvrté vítězství v sezóně pro značku ŠKODA a vedoucí muž mistrovství Gill

› Po tajfunu: Gaurav Gill triumfoval na Rally Hokkaido s novým spolujezdcem Stéphanem Prévotem a posílil své vedení ve FIA Asijsko-pacifickém mistrovství v rally (APRC)
› Druhá posádka značky ŠKODA Fabian Kreim/Frank Christian toto dvojité vítězství završila
› Michal Hrabánek: „Jezdci značky ŠKODA a náš vůz FABIA R5 jsou schopni se vypořádat i s těmi nejtěžšími zkouškami“

Obihiro/Japonsko 25. září 2016 – Čtvrtý podnik sezóny, čtvrté vítězství: Gaurav Gill vyhrál s vozem FABIA R5 i Rally Hokkaido a udělal tak velký krok k dalšímu zisku titulu pro značku ŠKODA ve FIA Asijsko-pacifickém mistrovství v rally (APRC). Po tajfunu byly tratě v Japonsku extrémně bahnité, ale Gill s novým spolujezdcem Stéphanem Prévotem zvládl extrémně obtížné podmínky jako šampion. Druhá posádka týmu ŠKODA MRF, Fabian Kreim/Frank Christian, dvojité vítězství završila a skončila navíc počtvrté v této sezóně a stupních vítězů v APRC.

„Na posledním podniku APRC v Číně bylo extrémní horko a pouštní písek, tentokrát v Japonsku zase bahnité tratě s velkými dírami. V obou případech se nám podařilo dosáhnout v klasifikaci APRC vítězství. To dokazuje, že jezdci s vozy ŠKODA i náš speciál FABIA R5 jsou schopni zvládnout i ty nejtěžší výzvy,“ bilancoval šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek. „Velká pochvala pro celý tým ŠKODA MRF. Nyní to znamená dále tvrdě pracovat a koncentrovat se i ve zbývajících dvou podnicích sezóny.

Tajfun se záplavovými dešti pokryl některé silnice na ostrově Hokkaido bahnem a štěrkem. Ovšem japonští pořadatelé dokázali skutečný zázrak a všechny tratě byly včas se začátkem rally opět sjízdné. Podmínky pro 19 účastníků klasifikace APRC byly skutečně extrémně komplikované – hluboké kaluže a bahno přeměnily 220 měřených kilometrů na nebezpečně kluzké tratě.

Přesto oba piloti značky ŠKODA zvládali svůj vůz FABIA R5 perfektně. Na první rychlostní zkoušce v pátek převzal nejprve vedení Fabian Kreim s náskokem 0,1 sekundy na svého týmového kolegu Gaurava Gilla. Ovšem v sobotu se režie ujal 34letý Ind a trvale svůj zvyšoval svůj náskok – ačkoli po jeho boku seděl nový spolujezdec, zkušený Stéphane Prévot (47). Gillův obvyklý spolujezdec Glenn Macneall se zúčastnil rally ve Finsku. Nakonec měla dvojice Gill/Prévost v souboji vozů značky ŠKODA náskok 1:50,6 min. na druhou posádku Kreim/Christian.

„Samozřejmě jsem byl kvůli změně na místě spolujezdce před rally trochu nervózní. Ale všechno fungovalo hladce, ačkoli i nastavení našeho vozu FABIA R5 bylo úplně jiné než při poslední rally APRC v Číně. Proto mám z tohoto vítězství zcela mimořádnou radost,“ komentoval to Gill.

Po čtyřech vítězstvích ve čtyřech podnicích APRC dál posílil své vedení v hodnocení jezdců a je na nejlepší cestě si po vítězství v r. 2013 podruhé zajistit titul v APRC. Pro značku ŠKODA by to byl pátý titul za sebou v tomto prestižním kontinentálním mistrovství. Také v hodnocení značek posílila ŠKODA své vedení před značkou Subaru. Rozhodnutí o titulu padne během dvou zbývajících podniků sezóny v Malajsii a v Gillově vlasti – v Indii.

Také 23letý Fabian Kreim opět prokázal svůj velký talent – šotolinové rally jsou totiž pro tohoto německého jezdce naprostou novinkou. „Byl jsem tady poprvé a podmínky s hlubokými dírami a množstvím bahna byly skutečně extrémní. Se čtvrtým umístěním na stupních vítězů můžeme být více než spokojeni. Náš vůz ŠKODA FABIA R5 fungoval jako vždy perfektně,“ komentoval to Kreim. Ten jasně vede německé mistrovství v rally (DRM) a může před svým dalším vystoupením v APRC svůj první zisk domácího titulu završit při 3-Städte-Rallye 21. a 22. října.
Číslo pro Rally Hokkaido: 18

Lépe už to nejde: na programu Rally Hokkaido bylo 18 rychlostních zkoušek v celkové délce 220 km, 18x byl nejrychlejší vůz ŠKODA FABIA R5. Vítěz Gaurav Gill zajel nejrychlejší čas na dvanácti zkouškách, jeho týmový kolega Fabian Kreim byl nejrychlejší šestkrát.
FIA Asijsko-pacifické mistrovství v rally (APRC)