Jan Kopecký a ŠKODA s náskokem vyhráli kategorii WRC 2 Francouzské rally na Korsice

› Jan Kopecký se spolujezdcem Pavlem Dreslerem s vozem ŠKODA FABIA R5 na Korsice zvítězili v kategorii WRC 2 a posunuli se do vedení v letošní sezóně mistrovství světa
› Kolegové z týmu ŠKODA Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermœn zajeli po potížích s převodovkou ve druhém dni dva nejrychlejší časy a v kategorii WRC 2 skončili čtvrtí
› Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Naše výborná sezóna pokračuje, nyní máme své jezdce na prvních dvou místech celkového pořadí kategorie WRC 2.“

Bastia, 8. dubna 2018 – Tovární posádka ŠKODA ve složení Jan Kopecký a Pavel Dresler (CZ/CZ) stylem start-cíl s náskokem vyhrála Francouzskou rally na Korsice v kategorii WRC 2. Jejich mladí týmoví kolegové Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermœn (N/N) zajeli dva nejrychlejší časy a umístění na stupních vítězů jim uniklo jen o 1,8 sekundy, které jim chyběly na Itala Fabia Andolfiho s privátně nasazeným vozem ŠKODA.

Druhý den rally na Korsice byl pro tým ŠKODA Motorsport plný protichůdných emocí. Zatímco Kopecký zvětšoval svůj náskok ve vedení čtveřicí nejrychlejších časů až na téměř jeden a půl minuty, jeho týmový kolega O.C. Veiby se po druhém projetí nejdelší zkoušky dne dostal za něj na druhé místo. Ale na poslední sobotní rychlostní zkoušce došlo k poškození táhla ovládání řazení jeho vozu ŠKODA FABIA R5 a v převodovce zůstal zařazený první rychlostní stupeň. Kvůli tomu nabral ztrátu přibližně dvě a půl minuty a přišel také o druhé místo. Jeho soupeř Bonato, jedoucí s vozem Citroën, se zpozdil kvůli falešnému alarmu GPS bezpečnostního zařízení v jeho voze, který jej donutil zastavit v průběhu rychlostní zkoušky číslo osm. Pozdě v noci mu pořadatelé poskytli časovou kompenzaci, díky níž se posunul zpět na druhé místo v kategorii WRC 2.

Po opravě vozu ŠKODA FABIA R5 během sobotního večerního servisu se Ole Christian Veiby v neděli ráno postavil znovu na start se ztrátou 55 sekund na Fabia Andolfiho, jedoucího s vozem ŠKODA FABIA R5 soukromého týmu. Pohledy všech v rámci kategorie WRC 2 v tu chvíli směřovaly na mladého Nora s jedinou otázkou: probojuje se na třetí pozici, a tím i na stupně vítězů? První ze dvou nedělních rychlostních zkoušek byla náročná 55,17 kilometru dlouhá trať mezi městy Vero a Sarrola-Carcopino, na níž leží i nejvyšší bod rally s výškou 885 metrů nad mořem. Od roku 1986 je to nejdelší zkouška, která se na korsické rally jezdí.

A Ole Christian Veiby tuto zkoušku zajel fantasticky, Andolfiho v ní porazil o působivých 47,7 sekundy, takže před poslední zkouškou zmenšil rozdíl mezi nimi na 7,9 sekundy. Kopecký zvolil bezpečnou strategii: „Protože jsem měl velký náskok, mým cílem bylo hlavně přivézt auto do cíle a vyhnout se kamenům na trati. Máme obrovskou radost, naše ŠKODA FABIA R5 fungovala perfektně.“ Na poslední rychlostní zkoušce mistr České republiky, i když jel obezřetně, zajel devátý čas celkově. O.C. Veiby zajel další nejrychlejší čas v rámci kategorie WRC 2, ale stupně vítězů mu unikly o pouhých 1,8 sekundy, které ztratil na Itala Fabia Andolfiho s privátně nasazeným vozem ŠKODA FABIA R5.

Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek výkony jezdců komentoval: „Naše výborná sezóna pokračuje, nyní máme své jezdce na prvních dvou místech celkového pořadí kategorie WRC 2. O.C. na mě zapůsobil nejen svojí rychlostí a fantastickými časy, ale také ukázal svoji psychickou odolnost, když i po potížích dokázal bojovat o stupně vítězů.“

Celkové výsledky Francouzské rally na Korsice (WRC 2)

1. Kopecký/Dresler (CZ/CZ), ŠKODA FABIA R5, 3:37.27,5 h