Německá rallye: Jan Kopecký a Pavel Dresler převzali vedení pro značku ŠKODA ve WRC 2 Pro

› I přesto, že loňské vítěze Německé rallye Jana Kopeckého a Pavla Dreslera s jejich vozem ŠKODA FABIA R5 evo potkal defekt, jsou ve vedení WRC 2 Pro
› Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem se svým vozem ŠKODA FABIA R5 evo vyjeli z trati a propadli se ve své kategorii z prvního na třetí místo
› V kategorii WRC 2, ve které soutěží soukromé týmy jsou na prvních dvou místech jezdci Fabian Kreim a Marijan Griebel, kteří jedou svoji první rallye s vozem ŠKODA FABIA R5 evo

Bosen, 24. srpna 2019 – Nově korunovaní mistři České republiky Jan Kopecký/Pavel Dresler (CZ/CZ) se posunuli na německé ADAC Rallye Deutschland (22. 8.–25. 8. 2019) na první místo v kategorii WRC 2 Pro. Jejich týmoví kolegové Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (FIN/FIN) měli smůlu, když během první rychlostní zkoušky dne vyjeli z trati a spadli tak ve své kategorii z prvního místa na třetí. V kategorii WRC 2 určené pro soukromé týmy jsou německé posádky Fabian Kreim/Tobias Braun a Marijan Griebel/Pirmin Winklhofer po třech dnech na prvních dvou místech.

Sobota byla se svými osmi rychlostními zkouškami a celkovou délkou 157,92 kilometru nejdelším dnem Německé rallye, která je desátým kolem mistrovství světa. Po čtyřech rychlých rychlostních zkouškách v Sársku a Porýní-Falc se posádky přesunuly do známého vojenského újezdu Baumholder. Zdejší trati z hrubého betonu, lemované nechvalně proslulými betonovými bloky, známými jako „Hinkelsteins“, byly opět tvrdou zkouškou lidí i strojů.

Slunečné sobotní ráno nezačalo pro Kalleho Rovanperu a Jonneho Halttunena šťastně. Byli jasně ve vedení kategorie WRC 2 Pro a současně byli také nejrychlejším vozem R5, v poslední zatáčce první rychlostní zkoušky byli ale širocí, vyjeli mimo trať a zde uvízli. Protože na daném místě nebylo mnoho fanoušků, trvalo jim vytlačení finské dvojice zpět na trať více než čtyři minuty, a to pro ně znamenalo posunutí ve startovním poli o několik míst dozadu. „Byla to hloupá chyba, ve svých poznámkách jsem tu zatáčku neměl poznačenou tak úzkou, jak byla, byl jsem v ní moc široký a uvízl jsem v trávě. Omlouvám se celému týmu,“ vysvětloval Kalle Rovanperä. Toto ráno ale opravdu pro něj nebylo šťastné, protože na další zkoušce po jednom ze skoků vyjel z trati a na svého týmového kolegu Jana Kopeckého, který v tu dobu již pohodlně vedl kategorii WRC 2 Pro, ztratil dalších 23 sekund. „Musíme se na jízdu opravdu soustředit, protože rychlostní zkoušky jsou velmi náročné, na mnoha místech je na trati štěrk,“ komentoval během polední přestávky v servisní zóně u jezera Bostal podmínky na trati úřadující mistr České republiky.

Opravdu těžké podmínky ale nastaly až odpoledne. S teplotami přesahujícími 30 stupňů Celsia, které jsou ale uvnitř rallyových vozů ještě větší, bylo jasné, že na 103,8 kilometrech, které se celkem odjedou na známé Panzerplatte, bude opravdu horko. Jan Kopecký si i přes defekt na poslední rychlostní zkoušce dne udržel vedení. Kalle Rovanperä z důvodu zisku bodů pro výrobce a jezdce v kategorii WRC 2 Pro se svým vozem ŠKODA FABIA R5 evo zbytečně neriskoval. Přesto se na konci dne posunul ze čtvrté na třetí pozici.

V kategorii WRC 2 pro soukromé týmy drží Fabian Kreim (mistr Německa 2016 a 2017) a úřadující německý šampion Marijan Griebel, oba v barvách ŠKODA AUTO Deutschland, první a druhé místo. Pro oba je to první soutěž s vozem ŠKODA FABIA R5 evo.

V neděli 25. srpna se pojedou zbývající rychlostní zkoušky z celkem 19 testů a poslední kilometry z celkové vzdálenosti 344,04 km. Vítězný jezdec vystoupí na stupně vítězů u jezera Bostal v neděli kolem 14. hodiny.

Průběžné pořadí na Německé rallye po třetím dni (WRC 2 Pro/WRC 2)