Vítězná série pokračuje: ŠKODA slaví čtyřnásobný úspěch na Německé rally

› Tovární posádky ŠKODA Esapekka Lappi/Janne Ferm a Jan Kopecký/Pavel Dresler zajistily dvojité vítězství týmu ŠKODA Motorsport ve třídě WRC 2
› Armin Kremer/Pirmin Winklhofer doplnili s vozem FABIA R5 jako třetí na své domácí rally stupně vítězů před Porta Nigra, obsazené výhradně značkou ŠKODA
› Sedmé vítězství značky ŠKODA za sebou ve WRC 2
› Michal Hrabánek: „Vůz FABIA R5 je i na asfaltu nejrychlejším soutěžním speciálem ve své třídě“

Trevír 21. srpna 2016 – ŠKODA oslavila na Německé rally přesvědčivý čtyřnásobný úspěch a pokračuje tak v působivé sérii vítězství ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2). Stejně jako před třemi týdny na Finské rally dosáhla tovární posádka Esapekka Lappi/Janne Ferm s vozem FABIA R5 přesvědčivého vítězství v kategorii WRC 2. Na druhém místě skončili jejich kolegové z týmu ŠKODA Motorsport, Jan Kopecký/Pavel Dresler, a završili tak dvojité vítězství týmu z Mladé Boleslavi.

„Tým si toto vítězství skutečně zasloužil,“ řekl šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek. „Viděli jsme u všech absolutně bezchybný výkon: jezdci, spolujezdci, inženýři, mechanici – každý jednotlivec odevzdal více než 100 procent. Podmínky nebyly jednoduché, zkoušky na Německé rally patří k nejnáročnějším asfaltovým tratím v celém mistrovství světa v rally. K tomu se přidalo proměnlivé počasí. Esapekka a Janne zajeli perfektní rally. Jan a Pavel by určitě bez nešťastného defektu pneumatiky také promluvili do boje o vítězství, ale druhým místem vytěžili ze situace maximum. Čtyři posádky ŠKODA na prvních čtyřech místech, celkem šest těchto vozů v top 10, to vše jasně ukazuje: FABIA R5 je i na asfaltu nejrychlejším soutěžním speciálem ve své třídě.“

Rozhodnutí o vítězi ve třídě WRC 2 padlo v sobotu, během nejdelšího dne Německé rally. Neboť zatímco v pátek a v neděli byla rally ve znamení asfaltových silnic s mnoha zatáčkami na vinicích kolem Mosely v okolí centra rally Trevíru, sobota byla plně ve znamení legendární „Panzerplatte“. To je část trati ve vojenském prostoru Baumholder, která se vyznačuje středně rychlými tratěmi na směsi asfaltových silnic a betonových panelů. Zde Lappi díky chytré volbě pneumatik a kontrolované ofenzívě za proměnlivého počasí rychle převzal vedení a svým pronásledovatelům se poté několika nejrychlejšími časy vzdálil.

Jeho týmový kolega Kopecký, kterého nejprve zbrzdil defekt pneumatiky v pátek ráno, se v této fázi propracoval z pátého místa na druhé. Během závěrečných tří rychlostních zkoušek v neděli oba tovární jezdci ŠKODA kontrolovali dění na špici a zajistili tak pro značku ŠKODA sedmé vítězství ve WRC 2 po sobě.

„Jsem velice šťastný,“ řekl Lappi po své vítězství na Německé rally. „Abych byl upřímný, nečekal jsem, že bych zde mohl jet na vítězství. Ale pokud odhlédneme od pár uklouznutí v pátek ráno, projeli jsme zkoušky bez chyb a rychle. Speciálně sobota byla možná nejlepším dnem mé dosavadní kariéry ve WRC 2 na špinavém asfaltu. Vůz FABIA R5 jel absolutně perfektně a rovněž byla správná volba pneumatik. Měli jsme tak skvělou přilnavost. Děkuji celému týmu!“

Díky vítězství na Německé rally se Lappi posunul na třetí místo v celkové klasifikaci WRC 2 (82 bodů). Tým ŠKODA Motorsport navíc převzal vedení v hodnocení týmů (125 bodů). „Pro značku ŠKODA to byl perfektní týmový výsledek,“ řekl druhý Kopecký. „Samozřejmě bych byl rád zopakoval své loňské vítězství, ale vzhledem k problémům s pneumatikou v pátek jsme druhým místem dosáhli maxima. Esapekkovi srdečně blahopřeju! Vím, jaký je skvělý motokárový jezdec, proto jsem plně věřil v jeho vítězství na rally na asfaltu.“

Tovární posádka ŠKODA Pontus Tidemand/Jonas Andersson, která na Německé rally rovněž startuje s vozem FABIA R5, ale není přihlášena do klasifikace WRC 2, přesvědčila osmým místem v celkové klasifikaci rally. „Byla to dobrá zkušenost,“ řekl Tidemand. „Jsem vděčný za možnost, kterou mi zde tým ŠKODA Motorsport dal. Pro mne to byl dobrý trénink, zúčastnit se této rally na takové vysoké úrovni. Hodně jsem se toho naučil, co se týče přípravy rozpisu, odhadu povětrnostních podmínek a správné volby pneumatik na asfalt.“

Vedle továrních jezdců ŠKODA doplnily velice dobrý výsledek automobilky na Německé rally zákaznické týmy ŠKODA. Armin Kremer/Pirmin Winklhofer doplnili s vozem FABIA R5 stupně vítězů před Porta Nigra, obsazené výhradně posádkami značky ŠKODA. Belgická dvojice Ghislain de Mevius/Johan Jalet dojela s vozem FABIA R5 na čtvrtém místě. Bernhard ten Brinke/Davy Thierie, rovněž s vozem FABIA R5 ze zákaznického programu ŠKODA Motorsport, byli šestí. Abdulaziz Al-Kuwari/Killian Duffy obsadili místo desáté.

Konečný stav Německé rally (WRC 2):

1. Lappi/Ferm (FIN/FIN) ŠKODA FABIA R5 3:09:03,5 hod.
2. Kopecký/Dresler (CZ/CZ) ŠKODA FABIA R5 + 1:07,4 min.
3. Kremer/Winklhofer (D/D) ŠKODA FABIA R5 + 1:33,8 min.
4. de Mevius/Jalet (B/B) ŠKODA FABIA R5 + 2:36,1 min.
5. Loubet/Landais (F/F) Citroën DS3 R5 + 3:42,0 min.
Číslo pro Německou rally: 16

Vůz FABIA R5 zanechal na Německé rally 2016 svou stopu. 16 rychlostních zkoušek se od pátku do neděle konalo na náročných asfaltových a betonových tratích kolem hostitelského města Trevír – a na všech 16 rychlostních zkouškách zajela nejlepší čas v kategorii WRC 2 posádka s vozem ŠKODA. Devět vítězství na rychlostních zkouškách si nakonec připsala tovární posádka ŠKODA Jan Kopecký/Pavel Dresler, která se umístila na druhém místě. Vítězové, jejich týmoví kolegové Esapekka Lappi/Janne Ferm, skončili na prvním místě na šesti RZ. Armin Kremer/Pirmin Winklhofer vyhráli dvě zkoušky, zatímco posádka týmu ŠKODA AUTO Deutschland Fabian Kreim/Frank Christian si na své domácí rally připsala jeden nejrychlejší čas. Kuriozita: Kopecký a Lappi byli na dvou rychlostních zkouškách na desetinu sekundy stejné rychlí a dělili se tak o vítězství na těchto RZ.