Mistrovství Evropy 2019: privátní jezdec ŠKODA Chris Ingram získal
titul – Filip Mareš vybojoval titul v kategorii ERC1 Junior v dalším voze ŠKODA

› Dvojité vítězství pro automobilku ŠKODA: zisk celkového i juniorského titulu mistra Evropy FIA European Rally Championship (ERC)
› Chris Ingram a Ross Whittock vybojovali titul mistrů Evropy jako první Britové od roku 1967 na poslední chvíli během strhujícího závěru poslední rychlostní zkoušky v Maďarsku
› Filip Mareš a Jan Hloušek z České republiky si na Barum Rally Zlín zajistili juniorský titul mistrů Evropy (ERC1 Junior) o pouhé 0,3 sekundy

Posádky ŠKODA hrály hlavní roli v mistrovství Evropy FIA European Rally Championship 2019 (ERC). Ve čtyřech z osmi odjetých soutěží zvítězily posádky jedoucí s vozem ŠKODA FABIA R5 nebo ŠKODA FABIA R5 evo. Mistry Evropy se nakonec stala po napínavém maďarském „thrilleru“ britská posádka Chris Ingram se spolujezdcem Rossem Whittockem. Titul juniorských mistrů Evropy (ERC1 Junior) vybojovala česká posádka Filip Mareš/Jan Hloušek a Poláci Lukasz Habaj/Daniel Dymurski skončili na celkovém třetím místě.

Úvodní soutěž mistrovství Evropy (ERC) na Azorských ostrovech vyhrála posádka Lukasz Habaj/Daniel Dymurski (PL/PL), stupně vítězů pouze v barvách ŠKODA s nimi zaplnili Ricardo Moura/António Costa a Chris Ingram/Ross Whittock na druhém a třetím místě. Další vítězství s vozem ŠKODA zajistila italská posádka Giandomenico Basso/Lorenzo Granai na své domácí soutěži Rally di Roma Capitale.

Na Barum Rally Zlín svedl těsný souboj o juniorský titul mistrů Evropy (ERC1) mladý český jezdec Filip Mareš se spolujezdcem Janem Hlouškem proti dvojici Britů Chrisu Ingramovi a Rossovi Whittockovi, obě posádky jely s vozem ŠKODA FABIA R5. Zatímco celou soutěž vyhrál tovární jezdec ŠKODA Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem (CZ/CZ), Filip Mareš s Janem Hlouškem nakonec dojeli druzí s náskokem pouhých 0,3 sekundy před třetím Chrisem Ingramem a Rossem Whittockem. Tím se dvojice Mareš/Hloušek stala juniorskými mistry Evropy (ERC1). Česká posádka, která intenzivně spolupracuje s Romanem Krestou a českým týmem ACCR Czech Rally Team, získala jako odměnu 100 000 eur.

Barum Czech Rallye Zlín 2019

I přesto, že Chris Ingram/Ross Whittock byli poraženi v juniorské kategorii, stále vedli celkovou klasifikaci mistrovství Evropy. Neměli však rozpočet potřebný pro absolvování dvou posledních soutěží sezóny ERC. Následně ale matka Chrise Ingrama iniciovala crowdfundingový projekt „Back the Brits“ pro získání financí na pokrytí zbytku sezóny. S podporou sponzorů, rodiny, přátel, fanoušků a příznivců, stejně jako za značné pomoci jejich týmu TOK Sport WRT Team se mohli vydat na Kypr, kde se jela další soutěž. Na tomto ostrově skončili po chytré jízdě druzí, což oběma Britům zajistilo komfortní náskok ve vedení. O titulu mezi Chrisem Ingramem/Rossem Whittockem, druhými Lukaszem Habajem/Danielem Dymurskim, taktéž jedoucími s vozem ŠKODA, a třetími Alexeyem Lukyanukem/Alexeyem Arnautovem (RUS/RUS) jedoucími s Citroënem se ale mělo rozhodnout až v posledním kole šampionátu v Maďarsku.

Snad dokonce ani mistr napětí Alfred Hitchcock by dramaturgii na Maďarské rallye nevymyslel lépe. Při startu do poslední rychlostní zkoušky celé sezóny byla aktuálně vedoucí posádka šampionátu Chris Ingram a Ross Whittock na třetím místě. To by jí stačilo na zisk titulu i v situaci, kdy celou soutěž vyhráli suverénně vedoucí posádka Alexey Lukyanuk/Alexey Arnautov. Naděje na zisk titulu mistrů Evropy se ale Ingramovi zdánlivě rozplynula, když jej s cílem na dohled potkal defekt, který jej odsunul na čtvrté místo. Zdálo se neskutečné, že také Lukyanuk dostal v posledních metrech soutěže defekt, na jehož základě se propadl na druhé místo. Nakonec byli mistry Evropy jmenováni Chris Ingram a Ross Whittock. Tento titul jako poslední Brit před ním vybojoval v roce 1967 Vic Elford, jenž také mezi prvními Ingramovi gratuloval prostřednictvím SMS.

Vítězi Maďarské rallye se nakonec stali Frigyes Turán/Lázló Bagaméri jedoucí s vozem ŠKODA. Protože ale jeli před Lukyanukem a Ingramem a o jejich potížích v samotném závěru nevěděli, dozvěděli se od svého týmu o svém premiérovém vítězství v soutěži, která je součástí mistrovství Evropy, až telefonicky při cestě na stupně vítězů.

Další posádkou ŠKODA, která podávala během celé letošní sezóny ERC vynikající výkony, byli Lukasz Habaj/Daniel Dymurski (Sports Racing Technologies) z Polska, kteří skončili na celkově třetím místě.