Finská rally: Eerik Pietarinen s privátně nasazeným vozem ŠKODA vede v kategorii WRC 2

› Finská posádka Eerik Pietarinen/Juhana Raitanen, jedoucí s privátně nasazeným vozem ŠKODA, je na cestě za svým prvním vítězstvím v seriálu mistrovství světa (kategorie WRC 2)
› 17letý Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem spadli v kategorii WRC 2 na čtvrté místo potom, co skrytý kámen poškodil zavěšení jejich vozu ŠKODA FABIA R5
› Týmový kolegové Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermœn přišli o umístění na stupních vítězů v kategorii WRC 2 tím, že na předposlední sobotní zkoušce vyletěli z trati

Jyväskylä, 28. července 2018 – Teprve 17letý jezdec ŠKODA Kalle Rovanperä (FIN) se svým spolujezdcem Jonnem Halttunenem (FIN) dominovali na Finské rally kategorii WRC 2 téměř dva dny. Avšak během předposlední sobotní rychlostní zkoušky došlo k poškození zavěšení levého předního kola jejich vozu poté, co při brzdění narazilo na kámen. Po provizorní opravě přímo na trati finská posádka dojela s poškozeným vozem i poslední rychlostní zkoušku etapy a do servisu dorazila na průběžném čtvrtém místě. Na stejné rychlostní zkoušce číslo 18 jejich týmoví kolegové Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermœn (N/N) vyjeli mimo trať. Bohužel to pro ně znamenalo konec účasti ve Finské rally a současně odstoupení z třetího místa, na nějž se probojovali. Po napínavém dni je po 19 odjetých rychlostních zkouškách z celkem plánovaných 23 měřených úseků na prvním místě Finské rally v kategorii WRC 2 domácí posádka Eerik Pietarinen/Juhana Raitanen (FIN/FIN) s privátně nasazeným vozem ŠKODA FABIA R5. Je to pomyslná odměna za jejich rychlou a bezchybnou jízdu.

Na Finské rally pokračovaly boje v kategorii WRC 2 i v sobotu, kdy teploty ve finských lesích opět přesahovaly 30 stupňů Celsia. Nejdelší den osmého kola letošního mistrovství světa měl v plánu 143 kilometrů rozdělených do osmi rychlostních zkoušek. Mladá posádka ŠKODA ve složení Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen v sobotu pokračovala stejným způsobem, jak skončila v pátek: vedoucí posádka průběžného pořadí vyhrála první rychlostní zkoušku.

Ve vynikající formě pokračovala také finská posádka Eerik Pietarinen/Juhana Raitanen s privátně nasazeným vozem ŠKODA FABIA R5, která zajela nejrychlejší čas na druhé rychlostní zkoušce. Na proslulé zkoušce Kakaristo před zraky deseti tisíc nadšených fanoušků ale následoval další triumf teprve 17letého Rovanpery. „První ranní rychlostní zkouška byla dobrá, ve druhé jsem byl ale zřejmě příliš opatrný. Následně jsem se snažil jet jako normálně,“ shrnul Rovanperä. „Normálně“ znamená, že byl o 7,3 sekundy rychlejší než kdokoliv jiný v kategorii WRC 2. Po dalším nejrychlejším čase přivezl svůj vůz ŠKODA FABIA R5 v poledne do servisní zóny ve městě Jyväskylä ve vedení se značným náskokem 49,4 sekundy.

Jeho týmoví kolegové Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermœn začali sobotní etapu s opraveným vozem ŠKODA FABIA R5 po pátečním výletu mimo trať (který je posunul na čtvrté místo) s jasným cílem. Již během první rychlostní zkoušky zmenšili svoji ztrátu na třetí pozici na pouhou 1,6 sekundy. Avšak Jari Huttunen s vozem Hyundai zabojoval a na další rychlostní zkoušce zvýšil svůj náskok na třetím místě na 3,8 sekundy. Na další byl Veiby o 2,2 sekundy rychlejší, takže rozdíl mezi těmito jezdci kategorie WRC 2 byl opět jen 1,6 sekundy.

Následující čtveřice odpoledních rychlostních zkoušek měřila dalších 71 kilometrů a posádky je měly absolvovat pod nezvykle horkým finským sluncem. Předtím, než během 18. rychlostní zkoušky vyletěl z tratě a musel odstoupit, se O.C. Veiby se posunul v kategorii WRC 2 na třetí místo.

Mezitím si Rovanperä do svého vozu ŠKODA FABIA R5 naložil pro jistotu dvě rezervní kola. Nicméně na stejné 18. rychlostní zkoušce při brzdění v závodní stopě trefil v hluboké koleji ukrytý kámen a po střetu s ním prasklo zavěšení levého předního kola jeho vozu. Kalle Rovanperä se ale se svým spolujezdcem Jonnem Halttunenem nevzdali. Podařilo se jim úspěšně provést nouzovou opravu přímo na trati, takže s opatrností dojeli i další rychlostní zkoušky sobotní etapy a svůj vůz dovezli do servisní zóny. Podařilo se jim přitom udržet se na čtvrté pozici v kategorii WRC 2!

Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek komentoval danou situaci: „To je rally. Kalle a Jonne podali celkově vzato bezchybný výkon a skutečně měli na vítězství ve své domácí soutěži! O.C. a Stig Rune měli smůlu, že ve stejné zkoušce vyletěli z trati. Nyní držíme palce místní posádce Eerik Pietarinen/Juhana Raitanen, jejichž tým je naším zákazníkem.“

Během neděle se pojedou čtyři poslední rychlostní zkoušky Finské rally. Vítěz soutěže vystoupí na stupně vítězů ve městě Jyväskylä přibližně v 16 hodin.

Výsledky Finské rally po třetím dni (WRC 2)

1. Pietarinen/Raitanen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA R5, 2:21.57,0 h
2. Huttunen/Linnaketo (FIN/FIN), Hyundai i20, +53,0 s.
3. Greensmith/Parry (GB/GB), Ford Fiesta R5, +2.25,5 min
4. Rovanperä/Halttunen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA R5, +3.11,5 min
5. Loubet/Landais (F/F), Hyundai i20, +3.43,3 min

Číslo dne: 18
Rychlostní zkouška číslo 18 Finské rally byla pro obě juniorské posádky ŠKODA doslova katastrofou: Kalle Rovanperä poškodil zavěšení svého vozu a jeho týmový kolega O.C. Veiby skončil mimo trať.