Tvrdá Rally Itálie: Kopecký na pátém místě ve WRC 2

› Posádka Jan Kopecký/Pavel Dresler vyhrála na itlaské rally s vozem ŠKODA Fabia R5 svou první rychlostní zkoušku ve WRC 2 - ale dostala časovou penalizaci
› Mistr Evropy Esapekka Lappi vedl, ale měl kolizi s kamenem
› Mnohé špičkové týmy neprošly páteční etapou bez újmy
› O rekordní sobotě čeká na soutěžící 212 km a legendární ‚Micky’s Jump‘

Alghero 12. června 2015 – Tvrdá Rally Itálie si vybrala svůj díl také od obou továrních pilotů značky ŠKODA, Jana Kopeckého a Esapekky Lappiho. Osm let po svém posledním vystoupení na mistrovství světa v barvách značky ŠKODA vyhrál Kopecký svou první rychlostní zkoušku ve WRC 2, ovšem po časové penalizaci skončil po druhém dnu rally na pátém místě v celkové klasifikaci WRC 2. Mistr Evropy Esapekka Lappi dokonce na středomořském ostrově Sardinie vedl, ale kvůli kolizi s kamenem ztratil hodně času.

Nic ale není rozhodnuté: Odjeta je teprve třetina ze zhruba 400 kilometrů rychlostních zkoušek nejtěžší rally mistrovství světa tohoto roku, mnohé špičkové týmy neprošly páteční etapou bez poškození. Přitom na nejlepší jezdce světa čekají ti nejtěžší zkoušky až v sobotu a v neděli.

„Během zbývajících dnů znovu zaútočíme. Je to skvělé, být zase v dějišti velkého mistrovství světa. Rally Sardinie se projevila, jak se čekalo, jako velmi tvrdá soutěž,“ řekl Jan Kopecký. Úřadující asijsko-pacifický šampion a nyní vedoucí jezdec českého mistrovství v rally dosáhl se spolujezdcem Pavlem Dreslerem na rychlostní zkoušce 4 „Montiferru 1“ svého prvního nejrychlejšího času ve WRC 2. Přesto do finálového víkendu nastupuje po časové penalizaci v celkové klasifikaci se ztrátou 2:58,9 min. na vedoucího Paola Andreucciho.

Při návratu 33letého Kopeckého byly podmínky jiné, než se očekávalo. Kvůli nočnímu dešti nebyly tratě na Sardinii tak prašné, jak se jezdci obávali – a ani na obávané vedro kvůli většinou zatažené obloze nedošlo. Na pátečních 133,50 km rychlostních zkoušek na úzkých šotolinových tratích to částečně dost klouzalo, což stálo Esapekku Lappiho šanci na vítězství. „Skály na okraji trati jsou skutečně masivní – a jedna z nich se bohužel stala mým osudem. Velice se na sebe zlobím kvůli mé chybě. Vůz Fabia R5 opět dokonale fungoval a má velký potenciál,“ komentoval to Lappi.

V sobotu je na programu 212 km – je to nejdelší etapa WRC od r. 2012. Tento den je také třeba překonat na nejdelší rychlostní zkoušce Monto Lerno o délce 42,22 km legendární „Micky’s Jump“. Ten je pokládán za nejvyšší skok v seriálu WRC – jezdci zde skáčou až 40 metrů daleko.

Před třemi týdny získal nový vůz ŠKODA Fabia R5 dvě místa na stupních vítězů na Portugalské rally a oslavil tak působivý debut v mistrovství světa. Posádka Esapekka Lappi/Janne Ferm se tam umístila na druhém místě před nováčkem týmu ŠKODA Motorsport Pontusem Tidemandem. Také na italské rally má vůz ŠKODA Fabia R5 nakročeno ke stupňům vítězů: Armin Kremer figuruje v průběžné klasifikaci WRC 2 na druhém místě.

Číslo dne pro Rally Italia: 3

Třikrát kraloval vůz ŠKODA Fabia R5 v časové listině WRC 2 na Rally Itálie. Esapekka Lappi byl nejrychlejší hned při první rychlostní zkoušce ve čtvrtek večer a první byl také na pátém úseku. Jan Kopecký po svém návratu do mistrovství světa zajel nejrychlejší čas ve WRC 2 na rychlostní zkoušce 4 „Montiferru 1“. Již při premiéře nového vozu Fabia R5 na mistrovství světa na Rally Portugal vyhrál Esapekka Lappi pět rychlostních zkoušek.